Lepszy czas na setkę

Według zapewnień IBM, na wydajniejszą pracę ESS 800 w porównaniu z macierzami Shark mają również wpływ usprawnienia wprowadzone w oprogramowaniu do replikacji i tworzenia kopii danych. Czas potrzebny na utworzenie kopii danych z wykorzystaniem narzędzia FlashCopy został o połowę skrócony (IBM zapewnia, że utworzenie kopii 500 GB trwa kilkanaście sekund). Jeszcze lepsze parametry oferuje oprogramowanie PPRC (Peer-to-Peer Remote Copy), stosowane do synchronicznego zapisu danych w dwóch niezależnych macierzach ESS. Według IBM, jego wydajność wzrosła nawet do 250%.

Nowością jest pakiet PPRC-XD (PPRC Extended Distance). Umożliwia on asynchroniczne tworzenie kopii danych, np. za pośrednictwem sieci IP. Różni się tym od PPRC, że dane nie są zapisywane równocześnie, ale w związku z tym nie maleje wydajność podstawowej macierzy, która w przypadku stosowania standardowego mechanizmu PPRC każdorazowo oczekuje na weryfikację poprawności zapisu kopii w drugiej macierzy. Rozwiązanie to jest zalecane tam, gdzie macierze są połączone relatywnie wolnymi łączami sieci rozległej.

Priorytet w dostępie do dysku

Przedstawiciele IBM ujawnili nieco szczegółów dotyczących planów rozwoju macierzy ESS. Firma zamierza m.in. umożliwić logiczne partycjonowanie wewnętrznych serwerów obsługujących macierz, tak by było możliwe rozdzielenie takich funkcji, jak bieżąca obsługa dostępu do danych, wykonywanie kopii FlashCopy bądź replikacja PPRC. Ma to zwiększyć wzajemną niezależność poszczególnych funkcji macierzy, tak by np. obsługa PPRC nie wpływała niekorzystnie na inne czynności.

IBM planuje opublikowanie specyfikacji interfejsu programistycznego umożliwiającego zarządzanie sposobem, w jaki dane są odczytywane przez Silvertip. "Rozwiązanie takie umożliwiłoby programistom określanie priorytetu poszczególnych aplikacji i usług działających na serwerach w dostępie do danych przechowywanych na dyskach. Byłoby to de facto realizowanie prioretyzacji na poziomie komend I/O" - mówi Milan Otajovic. Przykładowo, w określonych godzinach aplikacja bazodanowa pracująca na konkretnym serwerze miałaby pierwszeństwo w dostępie do danych, a generowane przez nią zapytania byłyby obsługiwane jako pierwsze.

Nie wiadomo kiedy i w jaki sposób IBM zdecyduje się udostępnić wspomnianą specyfikację. Może się zdarzyć, że najpierw funkcja prioretyzacji przy realizacji dostępu do macierzy zostanie zaimplementowana w narzędziach Tivoli. "Spodziewam się, że udostępnienie API nastąpi w 2003 r." - konkluduje Milan Otajovic.

Kto da więcej

IBM, HP, Hitachi i EMC oraz partnerzy tych firm, m.in. Sun i FSC, konkurują nie tylko produktami z zakresu pamięci masowych, ale również oferowanymi wraz z nimi usługami. IBM chwali się, że wraz z ESS 800 dostarcza standardowo te rozwiązania, za które inni wymagają dodatkowych opłat: 8 GB pamięci podręcznej do odczytu, 2 GB pamięci podręcznej do zapisu, dyski spare oraz aplikacje zarządzające. Ponadto IBM oferuje 90 dni bezpłatnego wsparcia technicznego w zakresie projektowania i realizacji instalacji sieci SAN. Wsparcie jest dostępne od chwili złożenia przez klienta zamówienia na ESS 800.


TOP 200