Lepszy czas na setkę

Nowa macierz Silvertip oferuje tę samą pojemność co starsze modele z serii Shark, ale znacznie większą wydajność.

Nowa macierz Silvertip oferuje tę samą pojemność co starsze modele z serii Shark, ale znacznie większą wydajność.

Produkty z serii Enterprise Storage System (ESS) są wizytówką IBM w dziedzinie pamięci masowych. Wprowadzone przed trzema laty modele Shark umocniły pozycję IBM na tym rynku. Polski oddział firmy za duży sukces uważa sprzedaż ok. 40 macierzy tego typu. W lipcu br. w Łódzkim Centrum Komputerowym ZETO SA, posiadającym status ośrodka IBM Total Storage Solution Center, przeprowadzono premierę macierzy Silvertip, które w przyszłości zastąpią modele Shark.

Niedźwiedź szybszy od rekina

Nazwa nowych urządzeń pochodzi od niedźwiedzi grizzly. Ale to nie wielkość, tj. pojemność dysków, ma zachęcić klientów do kupna Silvertipa. Nowe modele ESS 800 i ESS 800 Turbo oferują praktycznie taką samą pojemność macierzy co Shark. Innowacje dotyczą wydajności i skrócenia czasu dostępu do danych oraz czasu wykonywania automatycznych czynności, np. tworzenia kopii danych.

Na wzrost wydajności Silvertipa składa się wiele elementów: dwukrotnie większa przepustowość interfejsów FC/FICON (stosowanych do połączeń z serwerami) wynosząca teraz 2 Gb/s, zastosowanie nowych dysków twardych działających z szybkością 15 tys. obr./min, dwukrotnie większa pamięć podręczna o pojemności 64 GB, kilkakrotnie większa nieulotna pamięć podręczna dla operacji zapisu danych (Non Volatile Storage) o pojemności 2 GB, a także przebudowany wewnętrzny system przełączników do dołączania serwerów do macierzy i zmodyfikowane oprogramowanie systemowe.

Zmiana architektury macierzy na przełączaną (nadal jest możliwe dołączanie do ESS 16 urządzeń za pośrednictwem portów FC, ale każdy port może transmitować dane równocześnie z szybkością 2 Gb/s) wymusiła zastosowanie nowych, bardziej wydajnych serwerów stanowiących "serce" macierzy. W każdym nowym ESS 800 znajdują się 2 serwery pSeries, pracujące w konfiguracji klastrowej i wyposażone w takie same procesory, co najwydajniejsze serwery unixowe IBM Regatta (p690). W podstawowej wersji macierzy ESS 800 każdy z serwerów jest wyposażony w cztery procesory. W modelu 800 Turbo każdy ma 6 procesorów. "Może się zdarzyć, że klaster serwerów zarządzających pracą Silvertipa będzie najsilniejszą z konfiguracji stosowanych w firmie" - mówił podczas łódzkiej premiery Milan Otajovic, inżynier IBM z Wiednia, odpowiadający za systemy pamięci masowych.

Silvertip może obsłużyć od 582 GB to 27,9 TB przestrzeni dyskowej (po jej skonfigurowaniu w system RAID-5 do wykorzystania pozostaje od 420 GB do 22,4 TB). Nowością jest możliwość stosowania konfiguracji RAID-10, a także miksowania RAID-5 i RAID-10 w obrębie tych samych pętli dyskowych.

RAID-10 to standard budowy niezawodnych konfiguracji dyskowych. Jego podstawą jest konfiguracja lustrzana, ale od zwykłego mirroringu różni się tym, że dane dodatkowo są zapisywane na wielu połączonych w logiczną całość dyskach (klasyczny striping). RAID-10 jest więc szczególnie zalecany tam, gdzie jest wymagana duża szybkość dostępu do danych, a jednocześnie wysoka niezawodność.

Ciekawą funkcją ESS 800 jest możliwość automatycznego przydzielania i przełączania tych samych dysków nadmiarowych (spare) do macierzy RAID-5 i RAID-10 - w miarę potrzeby i postępu w wykorzystaniu przestrzeni dyskowej.

Oprogramowanie

ESS 800 jest pierwszym systemem macierzowym IBM, w którym zaimplementowano rozwiązanie eLiza (obecnie jest ono promowane pod nazwą Autonomic Computing). Wcześniej stosowano je w wysoko wydajnych serwerach pSeries.

Autonomic Computing to zestaw technologii do autodiagnozy urządzeń, optymalizacji ich pracy i wykrywania potencjalnych problemów. Przykładowo, dzięki AC macierz może automatycznie przyporządkować odpowiednią liczbę dysków typu spare konfiguracji RAID-5 i RAID-10.

Ponadto IBM dostarcza 2 specjalistyczne narzędzia administracyjne: TotalStorage ESS Specialist i ESS Expert. Pierwsze udostępnia interfejs zarządzania pojedynczą macierzą z wykorzystaniem przeglądarki. ESS Expert jest przeznaczony dla firm wykorzystujących wiele macierzy ESS. Pozwala na scentralizowane zarządzanie ich pracą i ocenę wydajności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200