Lekarze z tabletami

Z systemu może skorzystać praktycznie każda placówka, której sprzęt wykorzystuje standard DICOM 3.0 i HL7, przy czym nawet odległa lokalizacja nie jest problemem, wymagane jest jedynie łącze internetowe oraz odpowiednie oprogramowanie. "W tym systemie można skorzystać z wiedzy lekarza radiologa, który pracuje poza szpitalem albo zlecić opisanie wyników przez specjalistę w szpitalu, gdy badanie zostało wykonane na przykład w innej placówce. System ten jest uruchomiony, problemem są nie tyle bariery wydajności sprzętu czy możliwości pracy lekarzy, ale limity badań kontraktowane przez NFZ oraz obowiązujące jeszcze bariery prawne" - informuje Wojciech Witkiewicz.

Podczas rozwoju centrum przeprowadzono modernizację oprogramowania wykorzystywanego do magazynowania i przetwarzania informacji związanych z diagnostycznymi badaniami radiologicznymi. Oprócz niedostatecznej wydajności starego systemu audyt ujawnił problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa dokumentacji. Obecne rozwiązania chronią przed zmianą zapisanych informacji na temat przeprowadzonych zabiegów, odbywa się wersjonowanie dokumentów, takich jak opisy czy wyniki. Obecnie system posiada odpowiednie opcje audytu i dysponuje znaczną rezerwą wydajności i pojemności.

Centralna apteka

W odróżnieniu od typowego modelu, w tym szpitalu apteka oddziałowa jest logicznie jednym z magazynów apteki centralnej, zatem inwentaryzacja oraz nadzorowanie stanów magazynowych odbywa się centralnie. Dzięki monitorowaniu zleceń i zamówień, bardzo poważnie ograniczono nadużycia związane z dystrybucją leków - szpital oszczędził w ten sposób 6 mln złotych w ciągu pierwszego roku od wdrożenia systemu.

Obecnie trwają prace nad koncepcją systemu, który umożliwiłby przypisywanie wszelkich wydanych środków (leki, środki opatrunkowe, inne materiały) do konkretnego pacjenta. Dzięki temu można będzie o wiele sprawniej rozliczać się z NFZ, bardzo dobrze planować wykorzystanie zasobów, a także zlikwidować nadużycia związane z niektórymi materiałami. Badano także możliwość automatyzacji wydawania niektórych leków zgodnie z dyspozycją zapisaną w systemie przez lekarza, ale ze względu na to, że wiele specyfików jest podawanych w formie iniekcji, problem wymaga dalszego rozpatrzenia.

Tworzymy bazę faktów

Dział IT zakłada, że każda aplikacja medyczna gromadząca i przetwarzająca dane związane z leczeniem pacjentów, powinna być tak napisana, by tworzyła bazę faktów. Dzięki czemu można znacznie łatwiej tworzyć bazę wiedzy i opracować zaawansowaną analizę zebranych danych.

"Ponieważ wiele działań jest powtarzalnych, dane zebrane przez aplikację będzie można analizować, by specjaliści mogli wyciągać wnioski i usprawnić leczenie pacjentów. Byłoby to o wiele trudniejsze, gdyby aplikacja pracowała w systemie <<opisowym>>, w którym lekarze i pielęgniarki umieszczają informacje, takie jak temperatura czy inne parametry w tekście opisu".


TOP 200