LDAP co nowego?

Metakatalog: spójna wizja systemu informacji

LDAP co nowego?

Koncepcja architektury z serwerem polityki jakości usług

LDAP umożliwił centralizację i uprościł administrowanie zasobami, choć jest czasem niewystarczający, co powoduje uciekanie się do rozwiązań własnych.

Sytuacja jest szczególnie niekorzystna w przypadku przedsiębiorstw złożonych z licznych filii, a co za tym idzie stojących przed problemem replikowania danych. Niemniej jednak LDAP wspomaga uruchomienie metakatalogu z wielu powodów. W przeciwieństwie do X.500 umożliwia wizualizowanie wielu katalogów w tym samym czasie i daje dostęp do różnego rodzaju obiektów, np. do informacji o zatrudnionym pracowniku. Metakatalog odpowiada na żądanie lokalizacji widokiem generalnym. Jego pozycja na wierzchołku drzewa pozwala mu ustalić łącze między wszystkimi informacjami definiującymi przedsiębiorstwo. Przykładowo Meta Directory 1.0 firmy Netscape jest oparty na technologii Metaconnect firmy Isocor łączącej dane pochodzące od różnych, heterogenicznych katalogów. Jest on w stanie objąć wszystkie aplikacje komercyjne, integrując informacje o dostawcach. Ci ostatni mogą nawet pracować na metakatalogu za pośrednictwem interfejsu webowego.

LDAP indeksuje zawartość katalogu. Za pomocą takiego wskaźnika metakatalog lokalizuje informacje i następnie je zbiera.

Firma Zoomit oferuje rozwiązanie opisujące integralność funkcjonowania przedsiębiorstwa, tzn. pokazuje informacje o systemach operacyjnych, niektórych aplikacjach oraz integruje zarządzanie adresami IP i DNS (Domain Name Server).

Wspomniana już firma Isocor dostarcza jedynie wymienioną technologię Metaconnect. Związana z usługami katalogowymi Netscape Metaconnect funkcjonuje jak metakatalog: poszukuje informacji w poczcie, systemach operacyjnych, bazach danych itp. Netscape i Isocor połączyły zresztą swoje wysiłki, ażeby wspólnie opisać łącze, które zostanie przedłożone IETF.

Standardy w okresie przejściowym

Inni wielcy świata sieci również interesują się LDAP. 3Com rozwija serwer reguł oparty na LDAP 3. Cisco, wraz z Microsoftem, prowadzi pracę nad narzędziem zwanym Cisco Networking Services for Active Directory. Natomiast Active Directory to po prostu LDAP według Microsoftu. ADS w pełnym brzmieniu to Active Directory Service, integrujący oczywiście LDAP i DNS (katalog stosowany przez serwery TCP/IP). Będzie on zintegrowany w Windows 2000.

Według specjalistów ADS otwiera nowe możliwości. Zanikanie pojęcia struktury dwupoziomowej - kontroler domeny głównej i dodatkowej - na korzyść DC (kontrolery domen podwójnych) pozwala na stworzenie sieci o hierarchicznej strukturze drzewiastej, integrowanej w las drzew tworzonych przez zespoły domen. Limit miliona użytkowników na domenę może być w ten sposób przekroczony dosyć swobodnie.


TOP 200