LDAP co nowego?

LDAP umożliwia systemom głosowym, takim jak PABX czy poczta głosowa, stać się zasadniczą częścią zintegrowanych w przedsiębiorstwie usług katalogowych. LDAP jest protokołem dostępu, który umożliwia grupie katalogów funkcjonować jak zunifikowana usługa katalogowa, nawet jeżeli różne katalogi rezydują na różnych serwerach - o tym była już mowa.

Dzięki LDAP katalogi przedsiębiorstwa mogą partycypować w informacjach telefonicznych o użytkowniku w innych katalogach przedsiębiorstwa. Pozycje w systemie dźwiękowym użytkownika w innych katalogach, takie jak e-mail lub system bezpieczeństwa, mogą być automatycznie aktualizowane informacjami „dźwiękowymi” zmagazynowanymi w katalogu „dźwiękowym”, zamiast ręcznego wpisywania po kilka razy. Wprowadzanie, dodawanie i zmienianie danych w przedsiębiorstwie może być wykonywane w centralnym systemie i automatycznie kopiowane do stosownych usług katalogowych.

Ponadto katalogi głosowe oparte na LDAP mogą wzajemnie rozdzielać sobie informacje. W przyszłości informacje zawarte w katalogu PABX wspierającym LDAP będą uwzględniać dodatkowe usługi głosowe LDAP, takie jak poczta głosowa.

Wiele systemów komunikacji głosowej jest nieprzychylnych rozwiązaniom pochodzącym od jednego dostawcy. Oznacza to, że katalogi z zaimplementowanym LDAP mogą dostarczać dobrej integracji pomiędzy różnymi systemami głosowymi. Najbardziej popularne systemy poczty elektronicznej, takie jak Microsoft Exchange, Lotus Domino/Notes i GroupWise Novella, zawarły LDAP, co oznacza, że systemy mogą być teraz integrowane z dostępnymi katalogami dźwiękowymi wspierającymi LDAP. Ale poziom integracji, który może zostać osiągnięty, zależy od kompatybilności pomiędzy systemami głosowymi i pocztowymi.

Najprostszym poziomem integracji jest rozdzielanie informacji między dwoma typami systemów w celu zminimalizowania nadmiarowości ręcznych aktualizacji katalogu. Na przykład książka adresowa poczty elektronicznej może być także użyta jako sposób kontaktu z systemem zarządzania. Książka taka zawiera nie tylko nazwy użytkowników i przypisane im adresy poczty elektronicznej, ale także informacje o adresach pocztowych, numerach telefonicznych itp. Używając LDAP, system dźwiękowy może aktualizować informacje telefoniczne systemu e-mail, kiedy zmiany zachodzą w systemie dźwiękowym.

Bardziej skomplikowany poziom zintegrowania pozwala wprowadzać zmiany i dodawać je w jednym systemie, tak aby dotyczyły one innego systemu. Przydzielając nowe konto poczty elektronicznej można ustalić parametry dla usług głosowych tego samego użytkownika. Tak więc ten sam interfejs konfiguracyjny jest użyty do dostarczenia wielu usług, upraszczając proces włączania użytkowników do sieci.

LDAP jest używany jako middleware, czyli spoiwo, które umożliwia integrację głosu i usług katalogowych poczty elektronicznej. Implementowanie LDAP nie tylko umożliwia wsparcie głosowych usług katalogowych, ale jest także krokiem w kierunku pełnej integracji tych usług.

Tak jak zunifikowane sieci ewoluują, aby objąć aplikacje głosu i danych, tak i zarządzanie aplikacjami będzie ewoluować, aby scalić zarządzanie oraz przystosować politykę i jakość usług. Usługi katalogowe będą krytyczną częścią technologii towarzyszącej unifikacji.

Jeden katalog dla przedsiębiorstwa

Dla lepszego skonsolidowania informacji katalogowych w rozległych przedsiębiorstwach producenci zaczynają proponować nowy produkt, rodzaj uniwersalnego katalogu zwanego dalej metakatalogiem. W zamierzeniach metakatalog ma uporządkować chaos będący efektem rozmnożenia się różnego rodzaju katalogów. Konsoliduje informacje dotyczące aplikacji, systemów operacyjnych czy innych źródeł, które powstały np. podczas restrukturyzacji lub rozwoju przedsiębiorstwa albo jego systemu informatycznego. Sortuje informacje, znosi redundancje i co ważniejsze tworzy jednolity wizerunek przedsiębiorstwa. W metakatalogu dysponuje się globalnym zarządzaniem bezpieczeństwem, gdyż administrator może scentralizować wszystkie uwierzytelnienia w jednym punkcie nawet wtedy, gdy są oparte na certyfikatach. Producenci tacy, jak Zoomit ze swoim Via Server i Netscape z Meta Directory, proponują już taką nową generację oprogramowań.


TOP 200