Kryzys, kryzys i po kryzysie dla CIO

W wielu firmach tworzone są wspólne komitety wyznaczające kierunki działań na pograniczu biznesu i IT - cechą szczególną tych struktur jest znacząca przewaga ludzi odpowiedzialnych za biznes, w związku z czym podejmowane decyzje mają silne oparcie w potrzebach tegoż biznesu właśnie. W wielu przypadkach głównym motorem do rekomendowania zmian, wdrażania nowych rozwiązań są powody inne niż chęć obniżenia kosztów. Powtarzany do znudzenia w różnych odmianach termin "agility" wydaje się być ciągłym powodem wymuszania zmian zarówno po stronie IT, jak i po stronie biznesu.

Kolejną rzeczą, od której żaden CIO nie może uciec, jest chęć skupienia się przez firmę, w której pracuje, na tych obszarach działalności, w której jest ona najlepsza i które stanowią podstawę biznesu. W firmach niezajmujących sie dostarczaniem usług IT na rynek wśród tych obszarów bardzo często IT jest na szarym końcu, głównie z powodów kosztowych. W wielu przypadkach prowadzi to do zmiany modelu świadczenia wewnętrznych usług IT na pełny - lub częściowy - outsourcing. Warty odnotowania w tym miejscu jest fakt, że w czasach kryzysu jedną z niewielu rozwijających sie dynamicznie branż pozostał właśnie outsourcing. Widać wyraźnie, że wiele firm postanowiło ograniczyć koszty poprzez oddanie w outsourcing różnych obszarów swojej działalności. Trend ten cały czas się utrzymuje, co dotyka bezpośrednio naszego CIO w czasach pokryzysowych...

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Wybór skutecznej strategii

Osobnym zupełnie tematem jest wybór przez CIO najważniejszych kierunków, w jakich rozwiązania i infrastruktura teleinformatyczna w firmie będzie się rozwijać. Czy postawić na outsourcing i obniżkę kosztów? Co wobec tego z elastycznością w dostarczaniu usług dla biznesu? Kosztów też przecież nie da się ciąć w nieskończoność...

Może cloud computing będzie właściwym wyborem? Ale jak potraktować kwestie bezpieczeństwa danych w chmurze obliczeniowej? Czy nasza firma jest gotowa na bycie "królikiem doświadczalnym" w tej młodej i dynamicznie rozwijającej się gałęzi IT? Z drugiej strony ten kto pierwszy skorzysta z zalet cloud computing, na pewno zdobędzie przewagę nad innymi! Może jednak da się jeszcze coś wycisnąć z projektów budowanych Web 2.0, SOA (Service-Oriented Architecture) i RIA(Rich Internet Application)?

Niezależnie od tych wyborów, CIO i cały dział IT w firmie musi zdawać sobie sprawę, że dla biznesu jest jedynie dostawcą usług. Co prawda wewnętrznym dostawcą, ale z wszystkimi tego konsekwencjami. CIO i specjaliści IT muszą więc być elastyczni, dopasowywać się do bieżących potrzeb biznesu, które wynikają z oczekiwań rynku i konsumentów. Muszą też kontrolować koszty. Pomysły i potrzeby IT trzeba zaś biznesowi sprzedawać tak, aby widział dla siebie korzyści, a nie tylko konieczność wydawania funduszy.

Sukcesów w takim właśnie działaniu życzymy wszystkim CIO!

Krzysztof Skrupski jest konsultantem zarządzającym w Capgemini Polska.

Sposoby, aby przekonać biznes, iż IT się opłaca

1. Wymaga od CIO wcielenia się w rolę wdzięcznego słuchacza, który znajdzie czas, aby porozmawiać o potrzebach i problemach biznesu i będzie w stanie je rozwiązać w rozsądnym czasie i za rozsądną cenę. Aby to osiągnąć, nie wystarczy powiedzieć np.: wasze problemy możemy rozwiązać dokupując kolejną macierz. Należy wytłumaczyć, dlaczego rozwiązaniem problemu jest kolejna macierz. Dlaczego musimy kupić ją już teraz? Jakie będą długofalowe skutki takiego zakupu? Na ile wystarczy? W jaki sposób pozwoli ograniczyć koszty? Może warto teraz kupić trochę większą i ograniczyć wydatki w przyszłości?

2. CIO musi się wcielić w rolę wizjonera, osoby kreującej trendy i wyznaczającej kierunki, w jakich będzie się rozwijała firma. Rola taka jest szczególnie pomocna w takich firmach, w których struktury biznesowe - odpowiedzialne za rozwój produktu, rynku itp. - nie są wystarczająco kreatywne. CIO ma wtedy wielką szansę wpływania na rozwój firmy we wszystkich jej aspektach - od pomocy w kreowaniu nowych produktów, poprzez wpływ na strategię firmy oraz na rozwój jej wewnętrznego IT.


TOP 200