Korea Południowa dołącza do sojuszu współpracy nad półprzewodnikami

Korea Południowa ma wziąć udział we wstępnym spotkaniu kierowanej przez USA grupy głównych producentów mikroprocesorów (tzw. „Chip 4 group”), w tym Tajwanu i Japonii, powiedział w czwartek 18 sierpnia minister spraw zagranicznych Korei Południowej.

Panals / Pixabay

Półprzewodniki to towar eksportowy nr 1 Korei Południowej. Jej największym partnerem handlowym nadal są Chiny, podczas gdy amerykańskie technologie, takie jak sprzęt do produkcji półprzewodników, są kluczowe dla ich produkcji, a oba kraje są głównymi klientami Korei. Korea Południowa stara się więc bezpiecznie nawigować w czasie rywalizacji tych dwóch mocarstw.

W komentarzu dla reporterów, minister spraw zagranicznych Korei Płd. Park Jin ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że kraj weźmie udział w spotkaniu, nie chciał jednak podać żadnych szczegółów.

Zobacz również:

  • Badacze odkryli najszybszy na świecie półprzewodnik
  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI

Według ankiety przeprowadzonej ostatnio wśród 300 eksporterów w Korei Południowej przez Koreańską Izbę Handlu i Przemysłu, 53% respondentów stwierdziło, że Korea Południowa powinna dołączyć do grupy kierowanej przez USA, 41% stwierdziło, że powinna wstrzymać się z dołączeniem na razie, podczas gdy 5% sprzeciwiło się dołączeniu Korei Południowej.

Prezydent USA Joe Biden podpisał w tym miesiącu ustawę „Chip and Science Act”, która zapewnia 52 miliardy dolarów dotacji na produkcję półprzewodników i badania nad ich nowymi rodzajami, a także szacowaną na 24 miliardy dolarów ulgę podatkową na inwestycje w fabryki chipów. USA podpisały także umowę z Japonią powołującą międzynarodowe centrum badawcze.

Z kolei chińskie ministerstwo handlu poinformowało w czwartek, że kraj sprzeciwia się nowej amerykańskiej ustawie o półprzewodnikach i podejmie "zdecydowane środki w celu ochrony swoich praw, gdy będzie to konieczne".

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200