Korea Południowa dołącza do sojuszu współpracy nad półprzewodnikami
-
- 18.08.2022, godz. 11:21
Korea Południowa ma wziąć udział we wstępnym spotkaniu kierowanej przez USA grupy głównych producentów mikroprocesorów (tzw. „Chip 4 group”), w tym Tajwanu i Japonii, powiedział w czwartek 18 sierpnia minister spraw zagranicznych Korei Południowej.

Półprzewodniki to towar eksportowy nr 1 Korei Południowej. Jej największym partnerem handlowym nadal są Chiny, podczas gdy amerykańskie technologie, takie jak sprzęt do produkcji półprzewodników, są kluczowe dla ich produkcji, a oba kraje są głównymi klientami Korei. Korea Południowa stara się więc bezpiecznie nawigować w czasie rywalizacji tych dwóch mocarstw.
W komentarzu dla reporterów, minister spraw zagranicznych Korei Płd. Park Jin ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że kraj weźmie udział w spotkaniu, nie chciał jednak podać żadnych szczegółów.
Zobacz również:
- TSMC może obniżyć ceny produkcji w 3 nm
- USA przymierzają się do współpracy z Tajwanem w zakresie układów scalonych
Według ankiety przeprowadzonej ostatnio wśród 300 eksporterów w Korei Południowej przez Koreańską Izbę Handlu i Przemysłu, 53% respondentów stwierdziło, że Korea Południowa powinna dołączyć do grupy kierowanej przez USA, 41% stwierdziło, że powinna wstrzymać się z dołączeniem na razie, podczas gdy 5% sprzeciwiło się dołączeniu Korei Południowej.
Prezydent USA Joe Biden podpisał w tym miesiącu ustawę „Chip and Science Act”, która zapewnia 52 miliardy dolarów dotacji na produkcję półprzewodników i badania nad ich nowymi rodzajami, a także szacowaną na 24 miliardy dolarów ulgę podatkową na inwestycje w fabryki chipów. USA podpisały także umowę z Japonią powołującą międzynarodowe centrum badawcze.
Z kolei chińskie ministerstwo handlu poinformowało w czwartek, że kraj sprzeciwia się nowej amerykańskiej ustawie o półprzewodnikach i podejmie "zdecydowane środki w celu ochrony swoich praw, gdy będzie to konieczne".
Źródło: Reuters