Konkurs marzeń

Po raz siódmy przyznaliśmy tytuł CIO Roku. W tegorocznej edycji otrzymał go Sławomir Panasiuk, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Sławomir Panasiuk, CIO Roku 2009, jurorzy docenili za zakończenie wdrożenia nowego systemu depozytowo-rozliczeniowego KDPW

Nowością tegorocznej edycji konkursu było dodanie etapu spotkań i rozmów kandydatów z członkami jury. Informacje ze zgłoszenia na piśmie - które zrobiły duże wrażenie na sędziach - zostały pogłębione właśnie podczas owych prezentacji. Ostatecznie, spośród zgłoszeń zakwalifikowanych do sesji z udziałem sędziów, jury Konkursu CIO Roku wybrało pięciu finalistów. Drugie miejsce zajęli ex aequo Tomasz Kuźmierz, CIO Fortis Bank BNP Paribas i Janusz Stankiewicz, CIO połączonego z BPH GE Money Bank, obecnie BPH Grupa GE Capital. Przyznano również dwa wyróżnienia: dla Pawła Dobrzańskiego, CIO w Ruch SA i Pawła Leżańskiego, CTO w Grupie Onet.pl.

CIO kompletny

Sławomira Panasiuka, CIO Roku 2009, jurorzy docenili za zakończenie wdrożenia nowego systemu depozytowo-rozliczeniowego Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). To był jeden z najważniejszych, obecnie prowadzonych projektów w tej instytucji. Sławomir Panasiuk przez ostatnie dziesięć lat pracy w KDPW przeszedł praktycznie wszystkie szczeble kariery w pionie IT, zaczynając od stanowiska programisty.

"Jury konkursu CIO wybrało do grona finalistów menedżera, który spośród cech dobrego CIO posiadł praktycznie wszystkie. Architekt rozwiązań technicznych, kreator rozwoju firmy, doskonały mediator, skuteczny negocjator, lider i organizator w jednej osobie. Człowiek, który ponad wszelką wątpliwość jest współtwórcą sukcesu swojej organizacji" - powiedział Leszek Maśniak, Executive Partner firmy Gartner, członek jury tegorocznej edycji konkursu.

Przedstawiony do konkursu projekt, to nie tylko przykład inżynierskiej skuteczności wielkiego zespołu ludzi, ale przede wszystkim ogromne dzieło organizacyjne, a nawet wkład w rozwój kraju. To projekt, który zmienił procesy organizacji, umożliwiając rzeczy wcześniej niemożliwe, stworzył nowe możliwości rozwoju, zmienił reguły gry, wprowadzając organizację do grona światowych liderów swojej branży. "Przeprowadzenie tego dzieła wymagało ogromnej liczby decyzji i rozwiązania problemów technicznych, informacyjnych, kooperacyjnych, a nawet politycznych, bo projekt wymagał synchronizacji zmian prawnych z postępem działań technicznych" - powiedział Leszek Maśniak.

Łączenie ognia z wodą

Tomasz Kuźmierz - od marca 2008 r. dyrektor Pionu Technologii i Systemów Informatycznych w Fortis Bank - odpowiadał m.in. za rozwój nowych systemów informatycznych, a także integrację z Dominet Bankiem.

Tomasz Kuźmierz - od marca 2008 r. dyrektor Pionu Technologii i Systemów Informatycznych w Fortis Bank - dołączył do banku po dwuletniej pracy w AIB w Dublinie. W Fortisie odpowiadał m.in. za rozwój nowych systemów informatycznych, a także integrację z Dominet Bankiem. "Projekt, który Tomek przedstawił do konkursu, to była jednoczesna fuzja prawna, operacyjna i informatyczna dwóch banków: Fortisu i Dominetu, gdzie był on liderem obszaru IT, jednego z 14 wyodrębnionych w tym projekcie. W trakcie tego projektu, który przypominał trochę łączenie ognia z wodą, przeniesiono do Fortisu wszystkich klientów Dominetu z ich rachunkami, kredytami i innymi rzeczami - zachowując wszystkie produkty. Aby nie było za łatwo, to w trakcie projektu, na 10 miesięcy przed jego końcem zmienił się właściciel całości - na arenę wszedł BNP Paribas, co <<nieco>> zmieniło środowisko biznesowe i koncepcję docelowego systemu informatycznego" - mówił podczas laudacji wygłoszonej na Gali Jacek Pulwarski, CIO w Polskiej Agencji Prasowej, członek jury Konkursu.

Tomasz Kuźmierz znalazł uznanie Jury konkursu m.in. za postawę i osobisty przykład dla pracowników IT obu łączonych banków, dobre kontakty z CFO (co ważne w takich przedsięwzięciach) i za wzorowe ułożenie relacji z byłym CIO Dominetu, który na początku też aspirował do roli CIO połączonych banków. "W trakcie projektu, poza redukcją infrastruktury IT, nastąpiła też redukcja personelu IT. Tomek wspierał aktywnie ich outplacement, pomagając im w poszukiwaniu pracy. Budując karierę, Tomek dość aktywnie zmieniał miejsce zamieszkania - Wrocław, Londyn, Warszawa, znów Wrocław, Dublin, a teraz Kraków. Spytałem go w trakcie przesłuchania konkursowego, jak na to reaguje żona? Odpowiedział - nie wiem, czy żartem, czy serio - że następny w jego karierze pewnie byłby Paryż, siedziba BNP Paribas, ale do tego miasta żona się chętnie przeprowadzi" - mówił Jacek Pulwarski.


TOP 200