Konkurs dla europejskich gwiazd

W drugim konkursie nadesłano 317 projektów, 111 przyjęto do finansowania. W Polsce podpisywane są właśnie dwie pierwsze umowy o dofinansowanie. "Z zasady zakłada się, że średnia wartość projektu powinna kształtować się na poziomie 1,5 mln euro. Polscy partnerzy otrzymują dofinansowanie na poziomie 200-600 tys. euro, ale te widełki nie są ściśle określone" - wyjaśnia Jerzy Tokarski.

Harmonogram konkursu

W ciągu dwóch tygodni od daty zamknięcia konkursu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przesyła do sekretariatu Eureki w Brukseli informację o polskich partnerach występujących w nadesłanych na konkurs wnioskach, potwierdzające m.in. ich istnienie i działanie w Polsce. "Sprawdzamy, czy firmę stać będzie na poniesienie kosztów projektu, czy nie jest w upadłości lub nie znajduje się na jakiejś <<czarnej liście>>" - wyjaśnia Jerzy Tokarski. W ciągu kolejnych trzech tygodni projekty poddawane są ocenie ekspertów, szacujących poziom techniczny, innowacyjność i konkurencyjność rozwiązań, potencjał techniczny i menedżerski konsorcjum, możliwość rynkowego wdrożenia rezultatów projektu i osiągnięcia komercyjnych korzyści przez małe i średnie firmy będące liderem konsorcjum. W ciągu kolejnych trzech tygodni listę rankingową projektów zgłoszonych do konkursu ustala międzynarodowy panel ekspertów. Po następnych trzech tygodniach wyniki konkursu ogłaszane są na stronie Eurostars. Na zawarcie umowy o finansowanie NCBiR ma 17 tygodni od zamknięcia konkursu.

Dofinansowanie NCBiR może sięgać 60% kosztów kwalifikowanych. W przypadku średnich przedsiębiorstw wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 50%. Wysokość dofinansowania określana jest przez narodowe instytucje koordynujące program Eurostars w krajach członkowskich i w niektórych krajach wynosi zaledwie kilka procent, a w innych sięga nawet 100%. Na liście kosztów kwalifikowanych znajduje się m.in. zatrudnienie personelu, używanie aparatury i sprzętu badawczego, budynków i gruntów, usługi obce wykonywane na podstawie umowy przez inny podmiot, koszt zakupionych patentów i użytkowanych licencji, koszt doradztwa, koszt przygotowania i uzyskania praw własności przemysłowej, koszty materiałów ponoszone bezpośrednio w związku z pracami badawczymi, a nawet koszty usług telekomunikacyjnych, elektryczności i ogrzewania.

Dla zainteresowanych Eurostars

Wnioski konkursowe należy wysyłać w postaci elektronicznej bezpośrednio do brukselskiego sekretariatu projektu Eureka, którego częścią jest projekt Eurostars. Wszystkie materiały informacyjne i opisy procedur znajdują się na stronie www.eurostars-eureka.eu. Natomiast wszystkie formularze niezbędne w kontaktach z NCBiR znajdują się na stronie www.ncbir.pl.


TOP 200