Komputer mainframe Unisys na platformie x86

Unisys zamierza zrezygnować z własnych konstrukcji klasy mainframe i skoncentrować się na uruchomieniu systemów MCP oraz OS 2200 na maszynach wyposażonych w procesory Intel Xeon.

Firma Unisys jest jednym z producentów, którzy opracowują swoje maszyny samemu, korzystając z własnych procesorów. Niemniej jednak firma ta coraz bardziej zbliża się do odejścia od produkcji własnych mikroprocesorów, do tego przyczynia się między innymi dostępność procesora Intel Xeon 7500.

Unisys przedstawił cztery nowe maszyny z serii ClearPath Libra 4100, które pracują pod kontrolą platformy MCP (Burroughs), i trzy kolejne ClearPath Dorado 4100s, korzystające z platformy OS 2200 (Sperry). Maszyny te wykorzystują własne rozwiązania wirtualizacji sPar (od ang. secure partitioning), nad którym firma Unisys pracowała od ponad dwóch lat. Wbrew początkowym spekulacjom Unisys nie zamierza obecnie konkurować z VMware, Citriksem czy Microsoftem w dziedzinie wirtualizacji, ale woli koncentrować się nad utworzeniem własnego hypervisora, który będzie pracować w systemach MCP oraz OS 2200, właściwych dla maszyn mainframe tego producenta. Środowisko bezpiecznej wirtualizacji ma hostować systemy Windows i Linux, w szczególności serwery aplikacyjne języka Java, i wprowadzić do nich akcelerację kryptograficzną. Wirtualizacja za pomocą sPar na maszynach z procesorami Xeon jest znacznie prostsza niż przy wykorzystaniu specjalnych układów, które Unisys tworzył przez lata.

Sercem maszyn ClearPath 4100 jest czterogniazdowa płyta z sześciordzeniowymi procesorami Intel Xeon X7542. Procesor ten posiada wyłączoną obsługę HyperThreading i charakteryzuje się najwyższą częstotliwością taktowania ze wszystkich procesorów z serii X 7500. Wykorzystanie sześciordzeniowych procesorów Intela umożliwi poprawę wydajności pojedynczego wątku przy aplikacjach pracujących w MCP i OS 2200. Nie jest to pierwsza konstrukcja firmy Unisys wykorzystująca procesory x86, gdyż dwa lata temu, opracowano we współpracy z NEC maszynę "Monster Xeon". Część sprzętu pochodzi od zewnętrznego dostawcy, najprawdopodobniej jest to maszyna Dell PowerEdge, gdyż korzysta z procesora zarządzania iDrac6.

Emulator zastąpi specjalizowane procesory

Maszyny ClearPath4100 dostarczą większej wydajności od starszych modeli serii 4000, szczególnie przy aplikacjach o pojedynczym wątku oraz przy przetwarzaniu wsadowym, ale procesory Intela jeszcze nie mogą zastąpić maszyn z serii 700. Komputery te mają własnościowe procesory firmy Unisys, które zostały wytworzone w fabrykach firmy IBM. Proces przejścia na platformę x86 potrwa kilka lat, gdyż należy rozwiązać problemy związane z wydajnością podsystemu wejścia/wyjścia oraz obsługą jednowątkowych aplikacji i obciążenia mainframe uruchamianego wewnątrz emulatora na jądrze systemów Windows lub Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200