Komórki wielorazowego użytku

Środowisko do ochrony

Sygnałem, że coś się zmienia w podejściu do recyklingu telefonów komórkowych, jest grudniowa deklaracja największych producentów telefonów komórkowych, "w której wyrażają chęć nawiązania współpracy z sygnatariuszami Konwencji Bazylejskiej i innymi uczestnikami rynku telefonii komórkowej w celu poszukiwania metod bezpiecznego dla środowiska likwidowania zużytych telefonów komórkowych". Przykład dała Nokia, która ma 39-proc. udział w rynku (dane za 2002 r.) telefonów komórkowych.

"Rozpoczęliśmy właśnie program zbiórki i utylizacji zużytych telefonów komórkowych, baterii oraz akcesoriów komórkowych pod hasłem »Nokia dla środowiska«. W czterdziestu Autoryzowanych Punktach Serwisowych Club Nokia w Polsce znajdują się specjalne pojemniki zbiorcze, w których użytkownicy mogą pozostawiać zużyte komórki i akcesoria marki Nokia" - wyjaśnia Grzegorz Możdżyński, dyrektor ds. marketingu Nokia Poland.

Nokia zapewnia, że pozostawione tam telefony, baterie czy ładowarki będą poddane procesowi utylizacji w sposób bezpieczny i przyjazny dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Grzegorz Możdżyński nie przewiduje na razie żadnych bonusów dla użytkowników, którzy wezmą udział w tej akcji. Operatorzy są sceptyczni i wskazują na zbyt niską świadomość ekologiczną Polaków.

W Wlk. Brytanii kilkanaście organizacji zajmuje się skupem zużytych aparatów. Przykładowo, modele Nokia 6210 skupują one za 10 funtów.

Papierowa komórka

W laboratoriach na całym świecie trwają prace nad jednorazowymi aparatami komórkowymi. Amerykańska firma Dieceland Technologies zamierza wprowadzić telefon o nazwie Phone-Card-Phone. Urządzenie rozmiaru karty kredytowej będziemy mogli kupić wszędzie - na stacjach benzynowych, w bankomatach, kioskach czy supermarketach. Wraz z nim od razu kupimy limit połączeń (wliczony w cenę i płatny z góry). Komórkę, po wykorzystaniu limitu, będzie można wyrzucić.

Będą dostępne dwa modele - tańszy, umożliwiający wyłącznie przyjmowanie połączeń, i droższy, z którego można również dzwonić. Komórki będą jednak bardzo tanie - ok. 10 USD (w tym 60 min rozmów - czyli nie więcej niż 67 gr za minutę), a przecież w tej cenie kupimy także telefon bez konieczności podpisania z operatorem umowy na rok. Z papierowego telefonu będziemy korzystać przy użyciu dołączonego zestawu słuchawkowego. Na wierzchniej stronie będzie wydrukowana czuła na dotyk klawiatura numeryczna. Wyświetlacza nie będzie. Brak będzie również wszelkich zaawansowanych funkcji - papierowy telefon ma po prostu umożliwiać komunikowanie się. Może też przyczynić się do ograniczenia ilości elektronicznych śmieci.

Komórki w Konwencji

Inicjatywa trwałego partnerstwa na rzecz bezpiecznej dla środowiska utylizacji zużytych telefonów komórkowych (Initiative for a Sustainable Partnership on Environmentally Sound Management of End-of-life Mobile Phones) dotyczy odzyskiwania tych popularnych urządzeń powszechnego użytku, podchodząc do problemu od strony cyklu "życia" produktu. Przewiduje się, że jest to tylko pierwsze z licznych porozumień tego rodzaju, jakie zostaną zawarte między różnymi sektorami przemysłu a Konwencją Bazylejską w nadchodzących latach. Wśród producentów popierających tę nową inicjatywę są: LG, Matsushita (Panasonic), Mitsubishi, Motorola, NEC, Nokia, Philips, Samsung, Siemens i Sony Ericsson.


TOP 200