Kluczowa rola małych zbiorów danych w rekrutacji specjalistów IT

Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po tzw. „małe zbiory danych”, które również mogą być cennym źródłem wielu informacji na temat ludzkiego zachowania, szczególnie w kontekście procesów rekrutacyjnych i aplikowania na dane stanowisko. Umożliwiają one wyciągnięcie wniosków dotyczących „miękkich umiejętności” potencjalnego kandydata, takich jak przywiązywanie wagi do szczegółów, wytrwałość w realizacji celów czy kreatywność. Co więcej, małe zbiory danych umożliwiają też uproszczenie i ułatwienie procesu rekrutacji, a następnie zatrudnienia, opierając się na wzorach zachowania kandydatów.

Wśród wielu firm panuje przekonanie, że kandydat, który naprawdę chce dla nich pracować, zrobi wszystko, co jest wymagane do zakończenia procesu aplikacji. Jeśli nie, nie będzie dobrym pracownikiem. Takie podejście jest jednak ryzykowne, bo istnieje szereg przyczyn, dla których kandydat może nie ukończyć procesu aplikacji, a analiza na podstawie Big Data przynosi tylko częściową odpowiedź na pytanie: dlaczego?

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Duże zwolnienia w Apple - ponad 600 osób opuszcza pokład

Odstraszanie najlepszych kandydatów

Często firmy błędnie uważają, że kandydat, który jest poważniej zainteresowany zatrudnieniem w danej firmie, przejdzie przez cały proces rekrutacji, choćby wymagało to nadludzkiego wysiłku. Często są zdania, że jeśli kandydat nie jest na to przygotowany, to znaczy, że nie pasuje do firmy. Jednak taki sposób myślenia pomija tzw. pasywnych kandydatów, a oprócz tego najlepsi z nich niekonieczne muszą być przekonani, że bardzo chcą pracować w tej właśnie firmie.

Uproszczenie procesu aplikowania na dane stanowisko i całego procesu rekrutacji może pomóc firmom w znalezieniu prawdziwych talentów. Bo stwarzając bariery na etapie rekrutacji, firmy prawdopodobnie odstraszają najlepszych kandydatów.

Analityka w oparciu o Big Data nie jest w stanie wykazać, dlaczego dany kandydat zrezygnował z aplikowania na wybrane stanowisko, dlaczego napotkał przeszkody na danym etapie rekrutacji, ani jak można uprościć cały proces. Nie znając odpowiedzi na te pytania, firmy prawdopodobnie tracą kandydatów, którzy mogliby idealnie sprawdzić się w określonej roli, a rezygnują jeszcze przed odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego niezwykle istotne jest indywidualne podejście do doświadczeń kandydata.


TOP 200