Kino w komputerze

PowerDVD 10

Jedyny płatny program w naszym teście. To jedna z najpopularniejszych na świecie aplikacji przeznaczonych do odtwarzania płyt DVD i Video CD. Radzi sobie również bez problemu z plikami wideo typu AVI i MKV. Power DVD nie jest dostępny po polsku. Dość mocno obciąża również system operacyjny. Obsługuje za to aż 40 formatów plików wideo.

Aplikacji zdarzają się kłopoty w trakcie odtwarzania nagrań zapisanych na płytach. Na ekranie pojawiają się czasami wielkie, fioletowe i różowe piksele. Ma ona również niewiele funkcji dodatkowych. Godnym uwagi jest na przykład menu nawigacyjne DVD zagnieżdżone w interfejsie programu.

Z programu można korzystać za darmo przez 30 dni. Potem trzeba zapłacić, co najmniej 50 dolarów. Za tę kwotę użytkownik dostaje możliwość obsługi plików wideo w standardzie HD. Edycja Standard PowerDVD nie radzi sobie z klipami DivX. Konieczny jest zakup droższej - Deluxe. Kosztuje ona 70 dolarów.

AVS Media Player

Najmocniejszą stroną tego darmowego odtwarzacza jest duża liczba obsługiwanych formatów wideo (ponad 50). Ma on własne kodeki, które umożliwiają odtwarzanie plików AVI oraz radzą sobie ze standardem HD. Minusem jest dość duży apetyt na zasoby systemowe.

Kino w komputerze

Funkcja TrueTheater Surround w Power DVD pomoże zoptymalizować dźwięk do odtwarzania na komputerze i sprzęcie stacjonarnym

Odtwarzanie materiału wideo w HD w rozdzielczości 720p i 1080p nie jest płynne. Problemy pojawiają się zarówno przy ładowaniu pliku (przez pierwsze kilka sekund wyświetlane jest najwyżej kilkanaście klatek na sekundę), jak i przy przeskakiwaniu do innego miejsca klipu (trzeba czekać kilka sekund na wznowienie odtwarzania).

Problemy z płynnością widoczne są także przy niektórych dynamicznych scenach. Wideo w formacie M2TS nie ładuje się wcale.

AVS świetnie obsługuje napisy, ale odczytuje je wyłącznie automatycznie z filmem. Użytkownik, który chciałby przetestować kilka plików z napisami nie może ładować ich ręcznie z poziomu aplikacji.

Windows Media Player 11 i 12

Aplikacja ma dużą liczbę opcji i rozbudowany interfejs. Mocno obciąża system operacyjny. Wersja 11 - dostępna dla użytkowników Windows XP - obsługuje tylko pięć formatów wideo. Zupełnie nie radzi sobie z odtwarzaniem klipów DivX i HD. Najnowsza - oznaczona numerem 12 - mimo większej funkcjonalność (obsługuje format M2TS), działa wyłącznie w Windows 7. W obu wersjach odczuwa się brak odtwarzania formatu MKV.

Windows Media Player rozpoznaje wyłącznie egzotyczne, opracowane przez Microsoft formaty napisów. Odtwarzanie płyt DVD jest często problematyczne. Czasami trzeba nawet zmieniać ustawienia karty graficznej i ekranu. Funkcja automatycznego pobierania kodeków z sieci istnieje tylko w teorii.

Kino w komputerze

Konfiguracja głośników w AVS Media Player


TOP 200