Kino w komputerze

VLC media player

VLC to jeden z lepszych odtwarzaczy w zestawieniu. Jest przede wszystkim bardzo prosty w obsłudze. Użytkownik ma do dyspozycji dwa panele z opcjami - podstawowy dla początkujących i rozbudowany dla zaawansowanych. Obsługuje około dwudziestu formatów wideo. Ma własne, działające bezbłędnie i wydajnie kodeki, więc nie ma potrzeby instalowania żadnych pakietów typu K-Lite.

Podczas testu niewielkie problemy pojawiły się tylko przy oglądaniu plików w formacie M2TS. Próby szybkiego przemieszczania się pomiędzy różnymi częściami filmu powodowały zawieszanie się programu na ułamek sekundy oraz chwilowe wyświetlanie pikseli. VLC bez problemu radzi sobie z płytami Video CD i DVD Video.

Użytkownik odtwarzacza ma do dyspozycji dużą liczbę filtrów wideo oraz dodatkowych opcji związanych z modyfikacją brzmienia ścieżki dźwiękowej.

Korekcja synchronizacji napisów działa bez zarzutu, podobnie korekcja synchronizacji dźwięku i obrazu. Aplikacja jest dostępna po polsku. Spolszczenie zostało jednak wykonane nieprofesjonalnie i zawiera błędy.

AllPlayer

Bardzo popularna, polska aplikacja do odtwarzania plików audio i wideo. Ma nowoczesny, ale trochę mało przejrzysty interfejs. Obsługuje ponad 30 różnych formatów wideo, w tym wszystkie popularne jak AVI, MKV, MPG czy WMV. Do odtwarzania najpopularniejszych plików filmowych używa własnych kodeków. Aby cieszyć się klipami w formacie HD trzeba pobrać dodatkowe kodeki.

Kino w komputerze

Skaner AllPlayer wyświetla dokładne informacje o brakujących kodekach dźwięku i obrazu

Plusem jest to, że AllPlayer sam wykrywa, których bibliotek brakuje i automatycznie przekierowuje użytkownika do strony, na której może on je znaleźć (niestety za dodatkową opłatą). Problemy z odtwarzaniem rozwiązuje również instalacja darmowego pakietu K-Lite Codec Pack.

AllPlayer słabo radzi sobie z płytami DVD. W trakcie testów odmawiał odtworzenia wielu nośników, z którymi inne aplikacje nie miały najmniejszych kłopotów.

Program ma za to dość dużą liczbę funkcji dodatkowych. Na szczególną uwagę zasługuje integracja z popularnymi serwisami oferującymi napisy do filmów i funkcja ich automatycznego pobierania.

Po instalacji dodatkowej aplikacji dostępny jest w odtwarzaczu zewnętrzny lektor czytający napisy.

Jak testowaliśmy?

Oprócz standardowej wygody obsługi i możliwości konfiguracyjnych zwróciliśmy uwagę na obciążenie systemu w trakcie odtwarzania filmów. Dekodowanie materiału filmowego, zwłaszcza wysokiej rozdzielczości, potrafi bardzo absorbować uwagę CPU, dlatego niższe obciążenie oznacza zwykle większą płynność oglądania. Sprawdziliśmy również jakość odtwarzania płyt DVD i klipów HD zapisanych w najpopularniejszych formatach. Testy przeprowadzaliśmy dwukrotnie. W pierwszej fazie odtwarzacze działały w świeżo zainstalowanym systemie operacyjnym, pozbawionym zewnętrznych kodeków.

Premiowane były wtedy produkty zawierające własne biblioteki umożliwiające prawidłowe odtwarzanie różnych standardów. Druga cześć testu odbywała się z zainstalowanym zestawem K-Lite Codec Pack 6.2.

Do testu użyliśmy plików zapisanych w trzech formatach - standardowym DivX wysokiej jakości (rozmiar pliku pełnometrażowego filmu kinowego to około 1,5 GB), HD 720p (rozmiar pliku - około 4,5 GB) oraz HD 1080p (rozmiar pliku - około 8 GB). Sprawdzaliśmy sposób obsługi napisów w najpopularniejszych formatach TXT oraz SRT, a także napisów zintegrowanych (hardsubów) z klipami HD.

Istotną część naszego testu stanowiły funkcje dodatkowe, które w znacznym stopniu wpływają na wygodę obsługi, dostosowywanie programów do własnych wymagań i ich działanie w nietypowych sytuacjach. Sprawdzaliśmy między innymi możliwość automatycznej synchronizacji napisów z odtwarzanym filmem, funkcje wyszukiwania i pobierania odpowiednich tekstów sieci, czy obecność filtrów i narzędzi korekcyjnych wpływających na poprawę jakości wyświetlanego filmu oraz generowanego dźwięku.

BESTPlayer

Kino w komputerze

BESTPlayer - prosty, ale trochę mało przejrzysty interfejs. Bez problemu radzi sobie jednak z HD

To prosty w obsłudze odtwarzacz plików audio i wideo polskiego autorstwa. Jego największe zalety to bardzo prosta konfiguracja oraz niewielki apetyt na zasoby systemowe.

Aplikacja obsługuje wszystkie popularne formaty plików wideo (łącznie ponad 20). Niestety autor nie dodał do programu żadnych kodeków, co powoduje, że bez instalacji zewnętrznych bibliotek nie da się odtworzyć nawet zwykłych plików DivX, nie wspominając o klipach w standardzie HD. Kłopotliwe jest nawet uruchamianie zwykłych płyt Video CD i DVD Video. Większość tych problemów rozwiązuje instalacja pakietu K-Lite Codec Pack.

BESTPlayer oferuje dużą liczbę funkcji dodatkowych. Użytkownik może zmieniać szybkość wyświetlania napisów, automatycznie pobierać odpowiednie wersje z Sieci. Rozbudowany moduł kontroluje sposób odtwarzania. Program nie rozpoznaje obrazów płyt ISO z filmami. Niemożliwe jest więc na przykład testowanie kopii bezpieczeństwa DVD.


TOP 200