Kiedy potanieją pamięci SSD?

Pamięci SSD pracują więc szybko, ale niestety sporo kosztują. I tak za SSD klasy "enterprise" można zapłacić kilkaset dolarów (tyle np. kosztuje pamięć realSSD C300 klasy podstawowej firmy Micron, którą można instalować w serwerach), ale można też zapłacić nawet kilka tysięcy dolarów (gdy mamy do czynienia z najwyższej klasy pamięcią SSD instalowaną w macierzach pracujących w centrach danych). Wszystko zależy od wydajności, niezawodności pracy i obsługiwanych funkcji.

Użytkownicy komputerów domowych mogą również znacznie zwiększyć ich wydajność, przechodząc na pamięci SSD. Zastępując twardy dysk pamięcią SDD, można znacznie skrócić czas rozruchu komputera, ładowania aplikacji czy zapisywania/odczytywania danych. Zwiększa się też w ten sposób niezawodność działania PC, ponieważ pamięci SSD nie zawierają ruchomych części, a to właśnie one ulegają najczęściej uszkodzeniu w twardych dyskach.

Warto jednak w tym momencie podkreślić, że producenci twardych dysków nie dają za wygraną i starają się zachęcić użytkowników do kupowania swoich produktów, prowadząc agresywną politykę cenową oraz znacznie zwiększając pojemność oferowanych przez siebie dysków do poziomu, jakiego pamięci SSD długo jeszcze nie osiągną.

Kiedy potanieją pamięci SSD?
Prawda jest taka, że dla przeciętnego użytkownika komputera pamięci SSD są wciąż za drogie. Twardy dysk o pojemności 1 TB można obecnie kupić za ok. 100 USD, a za pamięci SSD o pojemności 160 GB trzeba zapłacić ok. 450 USD. Zatem biorąc pod uwagę cenę, jaką trzeba uiścić za przechowywanie jednego gigabajta danych, pamięci SSD długo jeszcze nie dorównają twardym dyskom.

Właśnie dlatego na pamięci SSD decydują się obecnie wyłącznie ci użytkownicy, dla których liczy się przede wszystkim wydajność. Widząc korzyści wynikające z faktu, że aplikacja wykorzystująca usługi pamięci SSD przetworzy dane w czasie pięciokrotnie krótszym (niż wtedy gdy ma do dyspozycji twarde dyski), użytkownicy ci decydują się na zakup pamięci SSD, nie zważając na ich wysoką cenę.

Bardzo dużo pamięci SSD klasy podstawowej znajduje zastosowanie w notebookach i netbookach. Gartner podaje, że w 2009 r. 2,2 mln pamięci SSD zainstalowano w netbookach, a 2,3 mln w notebookach. W tym samym czasie w serwerach zainstalowano 316 tys. takich pamięci. W tym roku liczby te ulegną niemal podwojeniu. Gartner szacuje, że 3,6 mln pamięci SSD znajdzie zastosowanie w netbookach, 6,4 mln - w komputerach typu desktop, a 819 tys. w serwerach.


TOP 200