Kiedy potanieją pamięci SSD?

Kiedy potanieją pamięci SSD?
Przychody producentów pamięci SSD też zwiększą się niemal dwukrotnie. Obroty na rynku pamięci SSD (klasy konsumenckiej oraz enterprise) zamknęły się w 2009 r. kwotą 1,3 mld USD. Przewiduje się, że cena pamięci SSD instalowanych w komputerach PC, netbookach i notebookach spadnie do ok. 1,7 USD za jeden GB (w zeszłym roku było to 1,9 USD). Chodzi tu o cenę hurtową, czyli taką, jaką za 1 GB pamięci flash płacą producenci komputerów. Cena detaliczna się nie zmieni i indywidualny użytkownik, kupując pamięć SSD, będzie nadal płacił za 1 GB od 3 do 3,3 USD. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku dysków twardych 1 GB kosztuje obecnie ok. 30 centów, czyli 10 razy mniej niż w pamięci SSD.

Największą dynamikę wzrostu obrotów można obecnie zaobserwować na rynku pamięci SSD o stosunkowo małych pojemnościach, używanych przede wszystkim do rozruchu komputera (boot memory). Większość takich pamięci (oferowanych np. przez firmy Intel czy OCZ) ma pojemność od 30 do 64 GB. Kingston ma w swojej ofercie pamięci SSD o pojemności 30 GB, a Corsair i OCZ - 32 GB.

Niższe ceny za rok

Analitycy podkreślają - użytkownicy zaczną kupować więcej pamięci SSD dopiero wtedy, gdy ich cena zdecydowanie spadnie. A to zależy od tego, czy dostawcy układów flash obniżą koszty produkcji oraz - co za tym idzie - ich cenę. Wszystko na to wskazuje (a szczególnie dane dotyczące ostatnich dwóch kwartałów), że w najbliższym czasie sytuacja na tym rynku będzie się stabilizować i w dalszej perspektywie znacznie się poprawi. Dalszy horyzont czasowy w tym przypadku oznacza początek 2011 r.

Kiedy potanieją pamięci SSD?
Do tego czasu ceny pamięci SSD będą spadać, choć nieznacznie, co będzie głównie związane z faktem, że układy flash będą mieć coraz większe pojemności, a ich producenci zaczną sukcesywnie przechodzić na technologie litograficzne 30 i mniej nanometrów. A nie jest to proste, biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku technologii 25 nm komórki przechowujące dane są 3 tys. razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa. Obecnie większość producentów układów flash stosuje technologię z przedziału 30-40 nm.


TOP 200