Kadena Coin i koparka KD-Box Pro. Czy to się opłaca?

Obecnie na giełdzie kryptowalut mamy bardzo duże spadki i nic nie wskazuje, aby sytuacja miała się poprawić. Czy w takiej sytuacji zakup koparki KD-Box Pro do krypto Kadena Coin jest opłacalny? Sprawdzamy.

Kadena Coin / Fot. Materiały własne

Kadena Coin / Fot. Materiały własne

Koparka Goldshell KD-Box Pro jest najbardziej dochodowa na rynku, jeśli weźmiemy pod uwagę dwa czynniki. Pierwszy: zysk w stosunku do generowanego hałasu. Koparka nie jest głośna (maks. 35 db), czyli pracuje tak, jak konsola do gier pod obciążeniem czy komputer stacjonarny. Jest słyszalna, ale nie na tyle, aby irytowała. Jeśli założymy słuchawki, nie będziemy jej słyszeć, a także można przy niej spokojnie rozmawiać czy nawet spać.

Drugi czynnik to pobór prądu. KD-Box Pro zużywa 230 W, więc ponownie - nie jest to na tyle dużo, by nie podłączyć tej koparki w domu czy mieszkaniu. Rachunek za prąd oczywiście wzrośnie, jeśli koparka będzie działać w trybie 24/7. Ale nie jest tak, że nagle zapłacimy tysiące złotych za prąd. Jeśli koparka będzie działać nieustannie przez cały miesiąc, według kalkulatora zużycia prądu Tauron nasz koszt wyniesie 109,30 zł miesięcznie.

Sprawdź: Terra Luna

Te dwa czynniki powodują, że jest to sprzęt, który możemy rozważyć, jeśli chcemy mieć "skin in the game" w sektorze kryptowalut i samodzielnie brać udział w miningu. Jeśli zapoznamy się z rankingiem Asicminervalue.com, łatwo dojdziemy do wniosku, że KD-Box Pro jest najbardziej dochodowa właśnie w tych dwóch czynnikach. Inne koparki albo są o wiele głośniejsze (np. Jasminer X4-1U - 65 db), albo zużywają wyraźnie więcej prądu (np. Goldshell KD2), nie wspominając już o samych cenach sprzętu, który jest oczywiście droższy.

Kadena Coin - czy da się na nim zarobić?

Jeśli ktoś dostałby koparkę KD-Box Pro za darmo, to mógłby powiedzieć: strzał w dziesiątkę. I to nawet teraz, bo sama koparka generuje zysk - dziennie zapewnia 1,5 KDA (Kadena Coin). Obecnie, przy dużych spadkach w całym sektorze, KDA kosztuje 2,51 dol. (11,04 zł). Można więc powiedzieć, że dziennie generujemy 3,765 dol. (16,54 zł), co w ciągu 30 dni daje 496,20 zł, a po odliczeniu prądu (109,30 zł) - 386,90 zł. Oczywiście dochodzi jeszcze kwestia samej stawki za prąd, bo ta będzie się różnić zależnie od lokalizacji. No i jest też koszt za internet, ale zakładamy, że jeśli ktoś korzysta z tej koparki, to internet ma i tak już zapewniony i wykorzystuje go także do innych celów.

Poolflare - mining pool, czyli "kopalnia" do KDA / Fot. Materiały własne

Poolflare - mining pool, czyli "kopalnia" do KDA / Fot. Materiały własne

Koparka generuje więc miesięczny zysk ok. 380 zł przy obecnej wycenie KDA. Dziennie zapewnia nam 1,5 KDA, które możemy np. przenieść z mining poola do portfela krypto Zelcore (jest bezpłatny), a następnie z Zelcore na giełdę kryptowalut, np. Binance. Czynność ta wydaje się skomplikowana na pierwszy rzut oka, ale jeśli już wykonamy ją raz czy dwa, to później będzie dla nas tak samo prosta jak dowolne inne zadania na komputerze i w sieci. Warto też dodać, że same płatności z mining poola (polecamy Poolflare.net) są realizowane automatycznie na wskazany adres portfela. Tak więc jedynie z portfela na giełdę musimy te transakcje realizować samodzielnie. Przesłanie KDA z Zelcore na Binance zajmuje nam ok. 3 minut.

Kiedy już KDA trafi na giełdę, możemy je sprzedać czy wymienić na dowolną inną kryptowalutę. W momencie sprzedaży i transferze pieniędzy do banku, trzeba będzie oczywiście zapłacić podatek (19%). Niestety, banki centralne mogą drukować pieniądze dowoli, ale gdy robi to użytkownik, musi płacić podatki. Taka sprawiedliwość.

A co ze zwrotem z inwestycji?

Obecnie koparka KD-Box Pro kosztuje najtaniej 4799 dol. i zwrot z inwestycji wygenerujemy - uwaga - za 46 miesięcy. Niektóre sklepy sprzedają ją nawet za 6500 dol. - wtedy zwrot nastąpi po 63 miesiącach. To zdecydowanie za długo, tym bardziej, że koparki tego rodzaju zwykle działają przez 3-5 lat, zależnie od warunków pracy (np. temperatura otoczenia). Biorąc pod uwagę ten czynnik - zakup nieopłacalny.

Goldshell KD-Box Pro - koparka do Kadena Coin (KDA) / Fot. Asicminervalue.com

Goldshell KD-Box Pro - koparka do Kadena Coin (KDA) / Fot. Asicminervalue.com

Jest jednak "ale". Jeśli ktoś wierzy w projekt Kadena Coin, a warto dodać, że to jeden z najbardziej obiecujących blockchainów na świecie, może kupić koparkę w nadziei, że KDA wypracuje wyższe wyceny w przyszłości i dopiero wtedy zdecydować się na sprzedaż swoich coinów.

Zobacz: Filetracker

Jak wspomnieliśmy, na rynku są obecnie ogromne spadki. KDA ma aż -91% do swojej rekordowej wyceny, która wynosiła 28,21 dol. (listopad 2021). Jeśli taką wycenę udałoby się odpracować w przyszłości, wówczas 1,5 KDA to 42,315 dol., czyli w miesiącu mielibyśmy 1269,45 dol. Jeśli więc kupilibyśmy koparkę dzisiaj, nawet za 6500 dol., to można by wygenerować zwrot w ciągu zaledwie nieco ponad 5 miesięcy. Tutaj jednak pojawia się ryzyko. Po pierwsze, KDA może już nigdy nie wypracować takiej wyceny - to jak najbardziej realne i to z wielu powodów. Po drugie, jeśli do sieci blockchain Kadena podłączy się więcej koparek, wzrośnie trudność samego "kopania", a to będzie oznaczać, że KD-Box Pro nie będzie już generować 1,5 KDA na dzień, tylko mniej. Ile? Trudno przewidzieć, ale można przyjąć, że za 2-3 lata, jeśli Kadena będzie się rozwijać, będzie to nawet 0,8 lub mniej KDA na dzień.

Jeśli więc teraz mielibyśmy kupować koparkę Kadena KDA-Box Pro, musielibyśmy przyjąć np. taki optymistyczny scenariusz:

  • Przez czas użytkowania koparki (załóżmy, że to 3 lata w systemie 24/7) uda nam się wykopać 1620 KDA
  • W tym czasie nie będziemy sprzedawać swojego KDA, czekając na lepsze wyceny
  • Po 3 latach cena KDA wyniesie co najmniej 28 dol.

Wówczas, mając 1620 KDA, moglibyśmy je sprzedać za łączenie 45 360 dol. (ok. 200 000 zł). Tym sposobem koparka, która kosztowała nas 6500 dol. (ok. 28 500 zł) pozwoliłaby na zarobek rzędu 171 500 zł w ciągu 3 lat. Byłaby to świetna inwestycja, ale - tak jak napisaliśmy - jest sporo czynników, które mogą pójść "nie tak". Ryzyko jest więc wysokie, choć potencjalna nagroda - również.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200