Język programowania TLA+ ma nowego sponsora

Język programowania TLA+ (Temporal Logic of Actions), nad którym pieczę sprawował do tej pory Microsoft, będzie obecnie wspierany i promowany przez nową organizację non profit powołaną do życia przez Linux Foundation.

Grafika: Linux Foundation

Powołana 21 kwietnia LA+ Foundation postawiła sobie za cel edukację i szkolenia, finansowanie badań na językiem TLA, projektowanie towarzyszących temu językowi narzędzi. Członkami założycielami fundacji są firmy żywo zainteresowane rozwojem tej platformy deweloperskiej: Oracle, Microsoft i Amazon Web Services.

Twórcą języka jest Leslie Lamport (naukowiec pracujący w Microsoft Research). TLA+ jest obecnie używany do debugowania programów i weryfikacji złożonych systemów oprogramowania oraz identyfikowania różnego rodzaju błędów znajdujących się w kodzie, realizując to zadanie na wczesnym etapie procesu projektowania aplikacji. Podstawą działania TLA+ jest przekonanie, że najlepszym sposobem na precyzyjne opisanie rzeczy jest matematyka. Według Linux Foundation, to właśnie ona nadaje się najlepiej do eliminowania podstawowych błędów projektowych, które normalnie są trudne do znalezienia i zabierają programistom mnóstwo czasu.

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?
  • Rust ma nową, wspierającą go radę

Jedną z firm, który używa obecnie tego języka Oracle, wykorzystując ten język do modelowania ponad 25 usług świadczonych przez Oracle Cloud Infrastructure, w tym usług stosowanych do przechowywania plików, weryfikowania poprawności złożonych scenariuszy projektowych, uruchamiania procesów związanych z replikowaniem danych czy aktualizowaniem systemów IT realizowanych w trybie online.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200