Jak zostać lokalnym ISP?

Zarządzanie i usługi w sieci

Kolejnym istotnym elementem infrastruktury ISP będzie system zarządzania i wsparcia użytkowników. Znaczna część krajowych dostawców usług internetowych wykorzystuje darmowy system LMS (LAN Management System) oraz jego modyfikacje. W użyciu są także komercyjne systemy.

Kolejno należy rozważyć serwery usługowe (serwery nazw, WWW, poczta itp.) w kontekście pytania, czy w początkowym etapie działalności będziemy potrzebowali wszystkich tych usług? Większość początkujących operatorów nie udostępnia dodatkowych usług lub przenosi je do zewnętrznych operatorów. Usługi DNS, niezbędne do funkcjonowania usług internetowych, są najczęściej świadczone za darmo przez operatora udostępniającego zasoby globalne.

Jak zostać lokalnym ISP?

Typowa architektura sieci operatora obsługującego IPTV

Pozostaje także do rozważenia sposób realizacji limitów przepustowości dla klientów. W tym przypadku stosowane są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich wymaga realizacji zarządzania przepustowością klientów centralnie przy wykorzystaniu urządzeń sterownia ruchem. Drugi model realizuje limitowanie przepustowości klientów możliwie blisko urządzenia końcowego, a często bezpośrednio na urządzeniu końcowym. Idealną sytuacją jest przypadek, gdy zarządzanie przepustowością odbywa się w powiązaniu z systemem zarządzania klientami i usługami. Praktycznie, w sieci liczącej więcej niż kilkadziesiąt osób inne rozwiązanie jest nie do przyjęcia.

Z niezbędnych usług konieczne będzie także zapewnienie systemu logowania ruchu klientów, w celu umożliwienia identyfikacji użytkowników na potrzeby odpowiednich służb. Należy pamiętać, że wymagane jest takie rejestrowanie działań klientów, które umożliwi jednoznaczną identyfikację abonenta na podstawie adresu IP oraz znacznika czasowego. Najczęściej realizowaną metodą autoryzacji klientów w sieciach dostępowych jest PPPoE. Dla wyżej wymienionych celów wystarczy logowanie sesji PPPoE. W celu poprawnej organizacji pracy warto wdrożyć także system helpdesk, wspierający dział techniczny.

W przypadku usług IPTV lub VoIP nie musimy budować własnej infrastruktury. Istnieją dostawcy, którzy zainwestowali w budowę takich platform i udostępniają takie usługi zainteresowanym operatorom. Konieczne jest jedynie przygotowanie infrastruktury dostępowej odpowiedniej jakości.

Zostać ISP - perspektywy rozwoju

Wejście na rynek nowych operatorów lokalnych może być skomplikowane. Na terenach oznaczonych jako "białe plamy" brak infrastruktury powoduje, że budowa sieci kablowych czy światłowodowych jest bardzo kosztowna. W tych miejscach sensowne wydaje się zbudowanie bezprzewodowej infrastruktury dostępowej. Poprawnie zaimplementowana technologia pozwoli uzyskać dobre parametry usługi dostępu do internetu, która może zostać uzupełniona ofertą telefonii IP. Nie ma tu jednak mowy o bardziej zaawansowanych usługach typu telewizja IPTV. Na terenach zurbanizowanych konkurencja jest na tyle duża, że nowi operatorzy muszą inwestować w technologie światłowodowe. Obecnie, niemal w każdej - nawet średniej wielkości miejscowości - znajdziemy ofertę łącza o przepustowości kilkudziesięciu Mb/s, uzupełnioną o telewizję cyfrową i telefonię. Inwestując w technologie typu AE czy PON, możemy uzyskać przewagę konkurencyjną, dostarczając poza wspomnianymi usługami telewizję 3D HD, VoD, gry na żądanie itp.

Wielu lokalnych dostawców zbudowało lub buduje taką infrastrukturę ze wsparciem inwestycyjnym w linii 8.4 PO IG środków EU. Karolina Fojcik z INET Group potwierdza, że większość drobnych firm ISP, które zdołały do tej pory utrzymać się na rynku, jest beneficjentem któregoś z programów wsparcia. Jak z kolei informuje KIKE, kwoty dotacji sięgały nawet do kilkunastu milionów złotych na jedną firmę.


TOP 200