Jak wybrać serwer do hostingu

Serwery do obsługi hostingu muszą podołać różnym rodzajom obciążenia, typowym dla tej dziedziny usług IT.

Jak wybrać serwer do hostingu
Czy składać serwer samemu?

Niektóre firmy hostingowe wolą złożyć serwer własnoręcznie. W tym celu mogą skorzystać z oferty jednej z firm sprzedających platformy serwerowe. Najbardziej rozbudowane oferty mają Tyan, SuperMicro czy Intel - ten ostatni sprzedaje tylko i wyłącznie rozwiązania dla własnych procesorów. Pierwsze dwie firmy mają w ofercie rozwiązania zarówno dla procesorów Intela, jak i AMD.

Silną stroną markowych maszyn jest wsparcie techniczne oraz gwarancja i obsługa, słabą - mniejsza elastyczność doboru komponentów i wyższy koszt przy jednostkowych zakupach.

Zanim rozpoczniemy procedurę wyboru serwerów przeznaczonych na usługi hostingowe, warto zaplanować infrastrukturę odpowiedzialną za usługi. Należy rozważyć profil obciążenia, jaki będzie uruchamiany na tych serwerach. Inne wymagania musi spełnić serwer VPS, inne baz danych, a jeszcze inne serwer plików. Trzeba także zdecydować o budowie (lub nie) sieci SAN.

Wirtualne WWW

Serwery wirtualne (VPS) charakteryzują się zazwyczaj ogromną ilością niezależnych od siebie procesów, które pojedynczo nie są specjalnie wymagające, a przytłaczająca może być ich ilość. Idealnym serwerem VPS będzie maszyna ze sporą ilością rdzeni, niekoniecznie wysoko taktowanych. Bardzo ważna jest także ilość zainstalowanej w nich pamięci, w zasadzie im więcej tym lepiej, bez specjalnego górnego limitu. W takim układzie świetnie sprawdzą się maszyny oparte na procesorach AMD Opteron.

Moc dla bazy danych

Serwer baz danych wymaga nieco innego podejścia. W większości przypadków komercyjne bazy danych licencjonowane są na konkretną ilość procesorów. Im jest ich więcej, tym licencja droższa. Zatem, tego typu serwer najekonomiczniej będzie oprzeć o małą ilość procesorów, ale za to bardzo wysoko taktowanych. Tutaj świetnie sprawdzą się Xeony Intela. Wymagania pamięciowe nie są aż tak duże jak w przypadku serwera VPS, ale nadal nie należy specjalnie oszczędzać na tym elemencie. Im większa część bazy buforowana jest w pamięci serwera, tym sprawniej całość działa.

Udostępnianie plików

Serwer plików to kolejne, bardzo specyficzne obciążenie maszyny hostingowej. Tutaj bez większego znaczenia jest wydajność procesorów czy ilość pamięci RAM - każdy nowoczesny serwer podoła zadaniu od tej strony. Najważniejszym elementem takiego serwera jest podsystem dyskowy. To od jego wydajności będzie zależała postrzegalna z zewnątrz wydajność całego serwera. Mówiąc o wydajności podsystemu dyskowego, należy wziąć pod uwagę nie tylko dyski, ale także kontrolery macierzy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200