Jak uniknąć inwigilacji w pracy?

Korespondencja

Większość wiadomości e-mail i rozmów prowadzonych za pośrednictwem tekstowych komunikatorów przesyłana jest w najprostszej możliwej postaci - jako zwykły tekst. Tak więc w praktyce, tak popularne medium, jakim jest poczta elektroniczna, w zasadzie w najmniejszym stopniu nie gwarantuje prywatności. E-mail nie jest odpowiednikiem klasycznego listu, przesyłanego w zamkniętej kopercie. To raczej pocztówka, którą może przeczytać prawie każdy.

Najprostszym rozwiązaniem jest zaszyfrowanie naszej korespondencji - jeśli nasz informatyk o tym nie pomyślał - zróbmy to sami. Istnieje wiele darmowych lub komercyjnych rozwiązań typu PGP Desktop, które praktycznie bezobsługowo zajmują się szyfrowaniem przesyłanych wiadomości, a przynajmniej zawartości listów e-mail. Praktycznie jedynym wymogiem skuteczności takich rozwiązań jest, aby odbiorca wiadomości korzystał z tego samego, odpowiednio skonfigurowanego programu. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach możliwe jest zaszyfrowanie wyłącznie treści wiadomości - adresy nadawcy/odbiorcy pozostaną jawne. Inną opcją jest korzystanie z usług firm typu Hushmail.com. Oferują one konta pocztowe na własnych serwerach, gdzie w przypadku wysyłania poczty za pomocą aplikacji sieciowej jest ona automatycznie kodowana z wykorzystaniem standardu Open PGP.

Jeśli zaś chodzi o komunikatory, niektóre z nich mają wbudowane algorytmy szyfrujące (m.in. Skype). Przedstawiciele najpopularniejszego polskiego komunikatora - Gadu-Gadu, również zapowiedzieli wprowadzenie algorytmów SSL. Niektóre komunikatory mogą zostać zintegrowane z zewnętrznymi aplikacjami szyfrującymi (np. AOL IM i wspomniany PGP Desktop).

Należy też pamiętać, że praktycznie korzystając z każdej formy komunikacji przez internet, często pozostawiamy po sobie pliki tymczasowe, archiwalne lub nawet kopie wiadomości. Jeśli bardzo obawiamy się o ich bezpieczeństwo, można skorzystać z przeglądarek lub klientów poczty elektronicznej w wersjach "portable" - na urządzenia przenośne. Wtedy wszystkie dane dotyczące historii odwiedzonych przez nas stron, modnych ostatnio plików typu cookie oraz bardziej prywatnych informacji - np. haseł, są zapisywane w pamięci naszego urządzenia.


TOP 200