Jak równy z równym

Dystrybucja treści, współdzielenie plików i współpraca

Często jest tak, że interesujące nas materiały znajdują się nie na jednym, ale na wielu komputerach w sieci. W dodatku najczęściej w firmowych sieciach większość plików znajduje się na pecetach, a nie serwerach. Technika p2p może zmienić wszystkie te zasoby pamięci w jedną rozproszoną przestrzeń plików. Przekształca ona firmowy web w bardziej spersonalizowane środowisko, w którym każdy może współdzielić informację na specjalnych warunkach.

Brytyjski gigant farmaceutyczny GlaxoSmithKlein jest jedną z pierwszych wielkich firm, które zdecydowały się na wykorzystanie aplikacji p2p ułatwiających współpracę pracowników. Zdecydowano się na oprogramowaniem Groove, stworzone przez twórcę Lotus Notes, Raya Ozziego. Informatycy GlaxoSmithKline, dysponującej ponad 100 tys. stanowisk Lotus Notes, chcieli zbudować dodatkowa platformę współpracy. Zdecydowano się na 10 tys. licencji Groove. W firmie oprogramowanie ma być wykorzystywane przez różne działy. Dział prawny chce przy jego użyciu opiniować i wydawać dokumenty prawne, dział informatyczny chce dzięki niemu stworzyć kontrolowane środowisko do testów oprogramowania, kadra menedżerska chce współdzielić informacje z kontrahentami itp.

Jak równy z równym

Rys. 3. Peer-to-peer w wydaniu Groove Networks

Groove firmy Groove Networks ( www.groove.net ) wykorzystuje pocztę elektroniczną lub instant messaging do wystosowania "zaproszenia" dla użytkowników komputerów, by dołączyli do współdzielonej "przestrzeni", składającej się z twardych dysków lokalnych pecetów. Oprogramowanie pozwala użytkownikom komunikować się i współpracować za pomocą głosu, wiadomości tekstowych, podzielonych na wątki dyskusji, narzędzi do edytowania tekstu, rysowania oraz współdzielenia plików. Można pracować także offline - zmiany są automatycznie buforowane, a uaktualnienia są dokonywane w obydwu kierunkach, gdy strony ponownie się łączą.

Groove ma element serwerowy, służący do zarządzania systemem. Na razie usługami zarządzania zajmuje się sama Groove Networks przez własne serwery, ale komponent serwerowy dla firm ma być gotowy lada moment. Licencja Groove kosztuje 49 USD/stanowisko plus 8 USD na miesiąc za Groove Network Service. Oprogramowanie działa na platformie Windows.

W rządzie federalnym USA dział zajmujący się statystykami zdecydował się na platformę NXT3 firmy NextPage ( www.nextpage.com ), aby połączyć zawartość 60 portali, oddzielnie zarządzanych przez agencje federalne.

Zajmująca się rozwiązaniami dla tzw. sieci informacji (Content Networks) firma stworzyła platformę peer-to-peer NXT3, pozwalającą na łączenie zawartości rozproszonych serwerów korporacji. Oprogramowanie pozwala użytkownikom na zaawansowane wyszukiwanie dokumentów na innych komputerach i wirtualną centralizację informacji.

Zamiast fizycznie centralizować zasoby informacji NXT 3 pozwala zarządzać rozproszonymi treściami - użytkownicy widzą je, jakby pochodziły z jednego źródła. Znaczniki XML w połączeniu z HTML i architekturą p2p pozwalają NXT3 ściągać fragmenty rozproszonej zawartości i - konwertując je "w locie" - tworzyć nowe dokumenty.

Oprogramowanie składa się z siedmiu współpracujących modułów. Pierwszy - Content Server - odpowiada za dostęp do treści, niezależnie od ich formatu i lokalizacji. Content Syndicator zarządza rozproszonymi treściami. Wykorzystuje LiveSyndication Protocol, by w rozproszonej sieci łączyć w czasie rzeczywistym informacje. Trzy następne moduły - ODBC Adapter, URLContent Adapter i File System Adapter - odpowiadają za obsługę wielu różnych formatów. Jak już wspomniano, konwersje są dokonywane "w locie". Szósty moduł to Search Engine, pozwalający na bardzo wyrafinowane definiowanie kryteriów wyszukiwania. Ostatni moduł - Security Services - obsługuje uwierzytelnianie, autoryzację i statystyki użytkowników. Dostęp jest chroniony przez nazwę użytkownika, hasło, certyfikaty cyfrowe i inne zabezpieczenia.

NXT 3 obsługuje serwery Windows NT, Windows 2000 i Solaris. Produkt nie jest jednak tani - licencja dla 25 użytkowników kosztuje 25 000 USD, dla 250 - 85 000 USD.

Jak równy z równym

Rys. 4. Klasyfikacja peer-to-peer

Intel wykorzystuje p2p do zapewnienia swobodnego przepływu rozproszonym materiałom wykorzystywanym w szkoleniu pracowników. Dział informatyczny firmy nie chciał, by pracownicy ściągali olbrzymie multimedialne pliki szkoleniowe z centralnego serwera, więc programiści stworzyli aplikację nazwaną Share and Learn i uruchomili ją na każdym desktopie. Kiedy użytkownik kliknie na jednym z wyszczególnionych szkoleń, aplikacja rozpoczyna lokalne przeszukiwanie, stopniowo powiększając krąg poszukiwań. Jeśli jakiś pracownik chce ściągnąć dany materiał, to aplikacja zna najbliższe miejsce, z którego może to zrobić.

Informatycy Intela twierdzą, że dzięki tworzeniu efektywnych pamięci podręcznych na komputerach użytkowników, którzy ściągnęli pliki jako pierwsi, udało im się znacznie ograniczyć obciążenie sieci.


TOP 200