Jak przesłać dane

Wadą obu wymienionych rozwiązań jest to, że nadal jest to połączenie punkt - punkt, nie występuje grupowanie usług ani portów w celu oszczędności pasma. Stąd wynika, że jeśli router dysponuje strumieniem danych o szerokości 5 gigabitów i przekazuje to za pomocą interfejsu DWDM o szerokości pasma 10 gigabitów, to połowa dostępnego pasma w łączu światłowodowym pozostaje niewykorzystana.

Poprawę wykorzystania pasma optycznego można osiągnąć za pomocą grupowania portów (port level grooming). Strumień danych konkretnej usługi (przykładowo zajmujący pasmo 5 gigabitów) może zostać wypełniony innymi danymi, na przykład z innej usługi. W ten sposób można osiągnąć dwu- lub nawet trzykrotnie lepsze wykorzystanie pasma łącza optycznego, jedyną wadą jest brak zarządzania rozpływem ruchu - niezależnie od usługi, dane muszą przechodzić tą samą drogą.

Tej wady nie ma najbardziej zaawansowana technologia, która wykorzystuje grupowanie portów oraz tagowanie danych informacjami o podsieci VLAN. W technologii subport level grooming, router opatruje dany ruch tagiem, na którego podstawie warstwa transportowa wybiera optymalny sposób transportu. Dla każdej z usług rozróżnianych przez VLAN-y, można ustalić optymalną topologię, reguły protekcji oraz parametry QoS.

W przypadku operatorów telekomunikacyjnych, decyzja o wyborze używanej technologii odbywa się na podstawie rachunku ekonomicznego, nie zawsze wariant z zaawansowaną obsługą każdej z klas ruchu będzie najbardziej uzasadniony. Czasami bardziej opłaca się tańszy wariant IP over DWDM, nawet jeśli wykorzystanie pasma optycznego nie jest optymalne i cały ruch musi przechodzić przez routery.

Dla operatorów najkorzystniejszy jest ten dostawca sprzętu, który posiada w swojej ofercie sprzęt, mogący obsłużyć wszystkie cztery modele transmisji danych.

Alcatel-Lucent o koncepcji High Leverage Networks

Niekiedy pojedyncza para światłowodów jest tak ważna, że opłaca się wykorzystywanie najnowszych dostępnych technologii transmisji danych. Najnowsza technologia opracowana przez naukowców Alcatel-Lucent oraz Bell Labs osiąga przepustowość rzędu 100 petabitów/s na kilometr łącza. Gdyby łącze o takiej przepustowości obsłużyło trasę z Europy do USA (około 7 tys km), na pojedynczej parze światłowodowej uda się osiągnąć pasmo 15,5 terabitów/s. Technologia wykorzystuje podział pasma na 155 wiązek światła, z których każda transmituje strumień danych o paśmie 100 Gb/s. Do zmniejszenia stopy błędów wykorzystuje się specjalne procesory sygnału, wzmacniaki optyczne rozmieszcza się co 90 km. Operatorzy telekomunikacyjni z powodzeniem będą mogli wykorzystać łącza o takiej przepustowości w najważniejszych magistralach.

Tekst powstał po rozmowie z Piotrem Oniszczukiem, architektem rozwiązań sieciowych na region Europy Środkowo-Wschodniej, Alcatel-Lucent.


TOP 200