Jak monitorować procesy technologiczne bez udziału człowieka

120 mln urządzeń

Szacuje się, że w 2011 roku w USA liczba urządzeń połączonych w sieci wyniesie 66 mln (w 2006 roku było to tylko 9 mln). Ocenia się, że obecnie na całym świecie pracuje ponad 120 mln tego typu urządzeń. Eksperci przewidują, że w przypadku wykorzystania sieci komórkowych w 2013 roku ok. 100 mln urządzeń działać będzie na podstawie rozwiązania M2M, co dynamicznie wpłynie na wartość tego rynku. W ciągu kilku najbliższych lat można się spodziewać jeszcze szybszego wzrostu rynku sieci M2M, rzędu nawet powyżej 20% rocznie. Tak szybki wzrost powoduje, że z pewnością warto zainteresować się omawianym rynkiem i towarzyszącymi im technologiami.

Robert Koniuszek jest ekspertem sektora IT w Capgemini Polska

Mobilna gospodarka i społeczeństwo
Zdaniem ekspertów rynku telekomunikacyjnego, liczba użytkowników mobilnego Internetu na świecie wzrośnie w 2013 roku do 1 mld, z 580 mln na koniec roku 2009. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna szacuje, że rok temu co czwarty mieszkaniec Ziemi był użytkownikiem Internetu, a co dziesiąty korzystał z Internetu mobilnego. W Polsce na koniec 2009 roku było około 2 mln użytkowników Internetu korzystających z sieci komórkowych. Dane te pokazują, jak olbrzymi potencjał ekonomiczny i społeczny tkwi w rozwiązaniach mobilnych, uświadamiają też skalę zmian kulturowych i cywilizacyjnych, jakie za sprawą komunikacji mobilnej dokonują się na świecie. Analizie tych zjawisk poświęcona jest publikacja badaczy z Zakładu Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego Szkoły Głównej Handlowej. Przedstawione w niej zostały przede wszystkim społeczno-gospodarcze skutki rozwoju komunikacji mobilnej oraz perspektywy rozwoju gospodarczego związanego z wykorzystaniem technik mobilnych. Osobne rozważania poświęcone są konsekwencjom komunikacji mobilnej w sektorze publicznym, w tym m.in. koncepcji m-Government. Autorzy prezentują również bariery i zagrożenia związane z wykorzystaniem technik mobilnych w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarki. Ich zdaniem, jednym z efektów rozwoju technik informacyjno-komunikacyjnych i sieci jest globalizacja, a wraz z nią wirtualizacja przestrzeni społecznej i kontaktów międzyludzkich. (AG)

"Komunikacja mobilna. Nowe oblicza gospodarki, społeczeństwa i biznesu", redakcja naukowa Michał Goliński i Krystyna Polańska, Szkoła Główna Handlowa, Warszawa 2010.


TOP 200