Jak kupować usługi w chmurze

3. Jak dane są chronione?

Pracując z dostawcą usług działających w chmurze, który umożliwia nam wybranie fizycznej lokacji danych, dostawca ten może również pomóc ustalić odpowiedni poziom ubezpieczenia, zabezpieczeń i zgodności z prawem. Być może istnieją regiony świata, w których nasze dane nie mogą być przechowywane z uwagi na istniejące tam lub u nas regulacje prawne. W przemyśle farmaceutycznym (i nie tylko tam) niebywale ważna jest sprawa oceny bezpieczeństwa danych. Każda firma decydująca się na migrację części danych w chmurę powinna dokładnie sklasyfikować wagę tych informacji i stosownie do tego dobierać dostawców usług.

Na chwilę obecną standardowe wymogi bezpieczeństwa danych w chmurze oznaczają szyfrowanie danych w czasie transmisji i przechowywania, używanie bezpiecznych protokołów, jak np. HTTPS i weryfikację mechanizmów dostępu zarządzanych przez dostawcę. Warto jednak zadawać pytania o to, kto posiada fizyczny dostęp do maszyn tworzących chmurę. Trzeba też sprecyzować, kto może dokonywać zmian, aktualizować, przeglądać czy w jakikolwiek inny sposób manipulować danymi.

Inne pytanie, które powinno paść to - jak wygląda proces odtwarzania danych w wypadku awarii? Dostawca powinien umieć wskazać, z dużym stopniem dokładności, jak często archiwizowane są dane, gdzie składowane są kopie, jak zabezpieczane (także fizycznie) oraz jak szybko mogą zostać odtworzone, jeśli główne systemy ulegną awarii.

4. Jak wygląda wsparcie techniczne?

Wielu pracowników IT może nie mieć czasu, aby ogarnąć całą złożoność cloud computing. Powinien więc istnieć jakiś system wsparcia technicznego, gdzie mogą się zwrócić o pomoc. Formy pomocy mogą być różne, np. zdalna asysta wspierająca przenosiny aplikacji. Coraz popularniejsze są też instruktaże wideo. Warto też zwrócić uwagę, czy dostępne są narzędzia do monitoringu obciążenia naszych usług pracujące w czasie rzeczywistym. Dobrze jest wiedzieć, w jakim stopniu wydajność naszych aplikacji zależy od nas, od kodu, który tworzymy, a w jakim od dostawcy. Pozwala to też zweryfikować, czy reklamowana przez dostawcę skalowalność zostaje zachowana.

5. Jak można rozwiązać umowę?

Równie ważnym elementem do rozważenia jest sposób rozwiązywania umowy z dostawcą. Przeniesienie danych poza chmurę (lub z chmury do chmury) może być równie skomplikowane, jak samo umieszczenie ich tam. Przenośność aplikacji i danych również nie jest czymś, o czym można zapominać. Jeśli po przeniesieniu frameworku w chmurę okaże się, że nie możemy ich odzyskać w formie, w której przechowywaliśmy je wcześniej, warto zrezygnować z całego przedsięwzięcia.

Tekst opracował Artur Wawrowski na podstawie artykułu: How to buy cloud computing services, Network World (US)


TOP 200