Jak dopasować stelaż do naszych wymagań?

Architektura stelażowa jest wciąż najbardziej popularna i zapewne taką pozostanie w najbliższych latach. Choć uznawana jest konstrukcję klasyczną, a nawet przestarzałą, ale dowolność, którą pozostawia specyfikacja standardu powoduje, że producenci wprowadzają do architektury stelażowej wiele rozwiązań, które można zaliczyć do kategorii innowacji zgodnych z najnowszymi trendami rozwoju technologii.

Szafy stelażowe są czasem traktowane trochę lekceważąco i zaliczane do kategorii sprzętu pomocniczego, takiego jak meble biurowe. Ale warto zdawać sobie sprawę, że wybór szaf dobrze dopasowanych do rzeczywistych wymagań i potrzeb użytkownika może istotnie zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność działania sieci i centrum danych, a także oszczędzić kosztów związanych z powierzchnią wykorzystywaną przez infrastrukturę IT.

Choć szafy rackowe czyli stelażowe określane również jako szafy przemysłowe lub szafy (obudowy) 19-calowe są traktowane jako uniwersalny standard, to większość ich producentów stara się wyróżnić ofertę wprowadzając własne oryginalne konstrukcje i elementy wyposażenia, zwiększające funkcjonalność.

W efekcie na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów o różnych wymiarach, kształtach, konstrukcji drzwi oraz opcjonalnie wyposażonych w zintegrowane systemy okablowania zasilającego, wentylatory, systemy chłodzenia, sondy mierzące temperaturę i wilgotność, czujniki otwarcia drzwi itp. Niektórzy producenci oferują też dostawę szaf stelażowych przygotowanych na specjalne zamówienie i zgodnych z podanymi przez użytkownika specyfikacjami.

W ogólności szafy stelażowe, jeśli pominąć ich kolor lub fizyczne wymiary (wysokość), wyglądają bardzo podobnie, a zakres różnic dotyczący funkcji i cech jest dość ograniczony. Ale nie znaczy to, że różnice są nieistotne i planując zakup tego typu sprzętu warto dobrze sprawdzić, jakie funkcje mogą być przydatne, a jakie są niezbędne.

Ważna może być dostępność akcesoriów, takich jak: stałe lub wysuwane szuflady, przewody zasilające, monitory, wentylatory, organizatory do wiązek kabli, zestawy uchwytów do łączenia szaf, szuflady na akcesoria lub elementy zapasowe, wsporniki z regulacją kątową, panele do wypełniania lub zaślepiania otworów itp.

Fizyczne wymiary i pojemność szaf

Przy planowaniu zakupu szaf stelażowych, pierwszym, bardzo ważnym elementem jest określenie pożądanej całkowitej pojemności systemu, by można było zainstalować w nim wszystkie elementy niezbędne obecnie i w najbliższej przyszłości: serwery, pamięci masowe, urządzenia sieciowe i inne.

Następnie warto dokładnie sprawdzić fizyczne wymiary sprzętu, który ma być zainstalowany i do niego dopasować wymagane parametry szaf stelażowych (ich wysokość i głębokość). Należy tu zwrócić uwagę, że są dwa rodzaje głębokości: montażowa, która ogranicza wymiary instalowanego sprzętu oraz całkowita, określająca powierzchnię zajmowaną w centrum danych przez szafę rackową.

Oprócz tego, czasami trzeba pamiętać o parametrze definiującym obciążenie szafy, by nie okazało się, że waga instalowanego sprzętu jest zbyt duża i przekracza dopuszczalne wartości.

Wysokość szaf stelażowych jest standardowo mierzona w jednostkach "U". 1U to 1,75", czyli 44,45 mm. Typowy 24-portowy przełącznik lub panel krosowniczy ma wysokość 1U.

Dobrą, praktyczną zasadą jest pozostawienie w szafie przynajmniej 10% pustej przestrzeni. Bo wcześniej lub później pojawi się potrzeba rozbudowy któregoś z zainstalowanych w niej elementów, a migracja do innej obudowy z reguły powoduje problemy i dodatkowe koszty.

Pod względem wysokości szafa powinna być dopasowana do pomieszczenia, w którym ma zostać umieszczona. Typowy stelaż o wysokości 42U udostępnia 1867 mm na montaż urządzeń, ale jego zewnętrzne wymiary są większe i wynoszą przynajmniej 210 cm. Trzeba bowiem uwzględnić wysokość nóżek lub kółek, na których oparta jest szafa, przepustów kablowych lub wentylatorów.


TOP 200