Jak dopasować stelaż do naszych wymagań?

Jeśli chodzi o szerokość, to 19-calowy standard dotyczy wymiaru urządzeń instalowanych w szafie. Natomiast typowe szerokości szaf to 600 lub 800 mm. Niezależnie od wersji, są one z zasady wyposażone w uchwyty umożliwiające montaż standardowych 19-calowych urządzeń stelażowych. Główną różnicą jest wielkość przestrzeni dostępna dla okablowania lub innych dodatkowych elementów wyposażenia.

Największa jest dowolność, jeśli chodzi o głębokość szafy. Dlatego szczególnie należy zwrócić uwagę na ten wymiar i odpowiednio go dopasować do wymiarów instalowanych urządzeń. Bo wprowadzając nowe modele sprzętu producenci zwiększają ich wydajność i wyposażenie, a jednocześnie prezentują kompaktowe urządzenia o wysokości np. 1U. Ale często jest to okupione wzrostem głębokości sprzętu, o czym rzadko kto wspomina. Typowo, zewnętrzny rozmiar obudowy stelażowej jest o 100-150 mm większy od głębokości montażowej. Niektóre modele szaf pozwalają też na modyfikację i dopasowanie odległości otworów mocujących do wymaganej przez różne instalowane urządzenia.

Kolejnym ważnym elementem planowania jest zdefiniowanie bardziej szczegółowych wymagań dotyczących dodatkowych elementów wyposażenia. A więc liczby i konfiguracji niezbędnych połączeń sieciowych, okablowania zasilającego i sieciowego oraz innych elementów, jak półki, wentylatory, przepusty kablowe i ewentualnie inne urządzenia.

Bezpieczeństwo szafy

Pod względem zabezpieczeń fizycznych, szafy mogą mieć wiele opcji. Najprostsze i najtańsze konstrukcje to po prostu otwarte stelaże bez żadnych zabezpieczeń dostępu, wykorzystywane głównie w systemach telekomunikacyjnych. Największą ochronę dają natomiast obudowy ze ścianami bocznymi oraz tylnimi i przednimi drzwiami wyposażonymi w zamki. Niektóre modele szaf są wyposażone we frontowe drzwi z odporną na stłuczenie szybą, która zabezpiecza przed nieuprawnionym dostępem, a jednocześnie pozwala na łatwy wgląd do wnętrza lub wyposażone w zamki boczne ścianki, które można zdemontować, w celu ułatwienia dostępu do urządzeń zainstalowanych w szafie. Inne możliwe elementy zabezpieczeń to czujniki sygnalizujące otwarcie i sondy zdalnie mierzące temperaturę i wilgotność.

Jaki poziom bezpieczeństwa jest pożądany, musi ocenić użytkownik. Ale skorzystanie ze zintegrowanych zabezpieczeń może być opcją korzystniejszą niż zakup, montaż i konfiguracja niezależnych systemów.

Wentylacja i klimatyzacja

Planowany system klimatyzacji oraz konstrukcja serwerów ma również wpływ na wybór odpowiedniego modelu szafy, który powinien zapewniać odpowiednią wentylację urządzeń i zapobiegać ich przegrzaniu. W tym przypadku jest duży wybór różnych firmowych rozwiązań. Od klasycznych, gdzie chłodne zewnętrzne powietrze jest zasysane przez przednie ażurowe drzwi, a gorące wypychane z tyłu szafy przez wentylatory serwerów, do kompletnych systemów klimatyzacji precyzyjnej zintegrowanych z szafą stelażową.


TOP 200