Intelowskie procesory Clarkdale obsłużą również serwery

Intel skorygował swoje plany i informuje, że procesory Clarkdale (układy oparte na architekturze Westmere, produkowane przy użyciu technologii 32 nm) będą dostępne również w wersjach przystosowanych do budowania serwerów. Firma zakładała wcześniej, że procesor będzie instalowany wyłącznie w komputerach PC.

Będą to procesory (zintegrowane w jednej obudowie z układem IGP; procesor grafiki) należące do linii Core i3 i Core i5, przeznaczone do budowania tanich serwerów wyposażonych w jedno gniazdo CPU.

Można powiedzieć, że Intel idzie w ślady firmy Dell, która wprowadziła na rynek kompaktowy serwer oparty na energooszczędnych procesorach, które były do tej pory instalowane tylko w notebookach. Chodzi tu o procesor Nano produkowany przez firmę Via Technologies i serwery XS11-VX8, o których pisaliśmy kilka miesięcy temu tutaj.

Zobacz również:

  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji
  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
Intelowskie procesory Clarkdale obsłużą również serwery
Intel zapowiada, że procesory Clarkdale (o których pisaliśmy wcześnej tutaj) będą pracować wydajniej niż produkowane obecnie procesory Core 2 Duo (instalowane w komputerach PC i notebookach), w których rdzeń może obsługiwać jeden wątek. W przypadku procesorów Clarkdale każdy rdzeń może obsługiwać dwa wątki.

Intel zamierza udostępnić jednocześnie z procesorem Clarkdale inny procesor noszący nazwę kodową Arandale. Będzie to dwurdzeniowy procesor przeznaczony do instalowania w notebookach. Oba procesory mają się pojawić na rynku na początku 2010 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200