Inteligentny budynek

Systemy BMS

Centrum systemu inteligentnego budynku stanowi oprogramowanie zarządzające obiektem BMS (Building Management Systems), które integruje i nadzoruje poszczególne systemy i układy automatyki budynku będąc w pewnym sensie mózgiem obiektu. Podstawy tego rodzaju systemów zarządzania określone jako zasady automatyzacji i nadzoru nad instalacjami budynku ujęte są w międzynarodowych i europejskich normach - BACS - Building Automation & Control System (EN - ISO 16484). Poszczególne systemy automatyki budynku integrowane przez BMS powinny cechować się autonomią, tak aby awaria któregokolwiek z nich lub systemu centralnego nie oznaczała przerwy pracy pozostałych. Sterowanie systemami budynku w dużych obiektach jest realizowane w centrum monitorowania obiektu, natomiast dla małych budynków takich jak np. budynki jednorodzinne wystarczy dedykowany system mikroprocesorowy z interfejsem użytkownika w postaci panelu wyświetlacza ciekłokrystalicznego umieszczonego najczęściej w szafce rozdzielczej wraz z elementami wykonawczymi. Głównym zadaniem stawianym przed systemami zarządzania budynkiem BMS jest usprawnienie funkcjonowania obiektu (automatyzacja budynku) oraz jego bezpieczeństwo (systemy przeciwpożarowe, systemy dostępowe). W systemach zarządzania obiektem, w przeciwieństwie do systemu zarządzania infrastrukturą informatyczną w której system zarządzania ma za zadanie zwiększyć dostępność systemu teleinformatycznego główny nacisk jest postawiony na usprawnienie funkcjonowania obiektu poprzez jego automatyzacje. System wraz z układami automatyki powinien być otwarty i umożliwiać późniejszą rozbudowy o dodatkowe elementy i inteligentne urządzenia. Aby skutecznie zarządzać i prowadzić monitorningu obiektu systemy BMS powinny zapewniać:

• łatwą komunikację z administratorem poprzez interfejs graficzny umożliwiający zobrazowanie elementów systemu na planach obiektu

• bezproblemową współpracę z rozmaitymi systemami automatyki budynku

• bezpieczny sposób komunikacji pomiędzy urządzeniami

• archiwizację zdarzeń przez system

• możliwość filtrowania i analizy danych (raportowanie), oraz zapisów z systemów monitoringu

• predykcyjną analizę zdarzeń związanych z konkretnym obiektem

Integracja systemów BMS z układami automatyki budynku.

Inteligentny budynek

Kontrola dostępu

Najistotniejsze zadanie stawiane systemom do zarządzania budynkami (BMS - Building Management System) jakim jest jak już wcześniej powiedziano zapewnienie optymalnych warunków funkcjonowania oraz automatyzacja budynku nie jest możliwa bez integracji z innymi systemami funkcjonującymi w budynku. Dzięki integracji z systemami odpowiedzialnymi za utrzymanie optymalnych warunków środowiskowych takich jak układy klimatyzatorów, systemem grzewczy i wentylacyjny można zapewnić optymalizacją poziomu temperatury i wilgotności w poszczególnych pomieszczeniach i uzyskać wymierne oszczędności energii.

Zobacz również:

  • Cloud Pak for Security - skróć czas analizowania zagrożeń do minimum!
  • Energetyczna transformacja w Energa-Operator S.A.

Przykładem takiego zastosowania może być reakcja systemu na zbyt wysoką temperaturę w danym pomieszczeniu, polegająca na włączeniu klimatyzacji, lecz dopiero po sprawdzeniu przez system warunków czy istnieje taka potrzeba np. czy dane pomieszczenie jest w tej chwili wykorzystywane – pracują ludzie bądź urządzenia. Jako szczególny przykład takiej sytuacji można podać zastosowanie w hotelach, gdzie za pomocą BMS można na przykład zmniejszać ogrzewanie w pokojach, w których akurat nie przebywają goście. Systemy mogą umożliwiać nawet wykrycie otwartego okna, i powodować automatyczne wyłączenie ogrzewania, aby nie tracić energii. Możliwe jest także pozyskiwanie danych pogodowych z Internetu i na ich bazie sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją i dla przykładu z pewnym wyprzedzeniem wyłączanie ogrzewania gdy w najbliższym czasie jest przewidywany znaczący wzrost temperatury.

Należy również podkreślić, iż systemy sterownia układami chłodzenia są jednym z ważniejszych elementów automatyki budynku, który ma bezpośredni wpływ na dostępność systemu teleinformatycznego, gdyż zbyt wysoką temperatura może być awarii. Inną jedną z najważniejszych funkcji systemów BMS jest zapewnienie integracji z systemami dostępowymi. Systemy te kontrolują dostęp osób do obszarów zabezpieczonych poprzez np. karty identyfikacyjne lub czytniki biometryczne wraz z umożliwieniem rejestracji czasu wejścia osoby oraz jej wyjścia z danej strefy. W celu analizy mającej na celu ciągłą poprawę bezpieczeństwa istotne jest, aby system zapisywał informacje o udanych jak i również nieudanych przypadkach naruszenia dostępu. Niezwykle ważne jest, także zapewnienie monitorowania wszystkich kluczowych pomieszczeń czy urządzeń należących do warstwy infrastruktury fizycznej. Oczywiście czujniki wykorzystywane w układach dostępowych mogą być wykorzystane przez pozostałe elementy systemu do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją.

Bardzo ważnym czynnikiem z punktu widzenia bezpieczeństwa budynku, w tym oczywiście ludzi jest jak najwcześniejsze wykrycie pożaru, które jest realizowane przez specjalne detektory i w tym przypadku system BMS również może pomóc. W sytuacji stwierdzenia pożaru lub stanu bezpośredniego zagrożenia pożarem konieczne jest wyłączenie całej instalacji elektrycznej lub jej części spod napięcia w strefie zagrożenia lecz z uwzględnieniem wyłączenia tych systemów, które mogłyby spowodować zagrożenie dla życia ludzi. W wypadku pożaru konieczne jest również zapewnienie drogi ewakuacji w związku z tym może być konieczne przekazanie informacji do systemów dostępowych. Kolejnym etapem procedury ochrony przeciwpożarowej jest automatyczne inicjowane procesu gaszenia bezpośrednio w miejscu jego powstania. Podsumowując należy stwierdzić, iż integracja poszczególnych systemów stwarza duże możliwości zarządzania zasobami budynku, stanowiąc jednocześnie o kluczowych korzyściach wynikających z funkcjonalności tzw. Inteligentnego Budynku.


TOP 200