Intel zapowiada procesory Celeron i Pentium oparte na architekturze Silvermount

Intel informuje, że wprowadzi architekturę stosowaną w najnowszym modelu procesora Atom (noszącym kodową nazwę Bay Trail, opartym na architekturze Silvermount) do nowych układów, które będą sprzedawane pod markami Celeron i Pentium. Będą to procesory dedykowane dla laptopów oraz komputerów typu desktop i systemów obliczeniowych "all-in-ones".

Firma projektowała procesor Bay Trail z myślą o stosowaniu w tabletach, smartfonach i netbookach. Wprowadzi jednak również do oferty układy oparte na tej samej architekturze, ale przystosowane do instalowania w komputerach typu desktop oraz tańszych laptopach. Będą to procesory oznaczone symbolami Bay Trail-M (mobile) i Bay Trail-D (desktop), sprzedawane pod znanymi użytkownikom markami Celeron i Pentium.

Procesory Pentium i Celeron są instalowane w tanich komputerach PC i decyzja Intela o wprowadzeniu do nich architektury Silvermount jest niczym innym jak próbą przedłużenia ich obecności na rynku i udowodnienia, że układy Atom mogą być również wykorzystywane do budowania komputerów stacjonarnych. Warto przypomnieć, że najnowsze układy Pentium i Celeron są oparte na architekturze Ivy Bridge.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Firma twierdzi, że procesor Bay Trail pracuje trzy razy szybciej niż dostępny obecnie, najsilniejszy procesor Atom, a biorąc pod uwagę energooszczędność (wydajność na jeden wat pobieranej mocy) , przebija go pięć razy. Intel zapowiada, że na początku 2014 r. wprowadzi do oferty procesor przeznaczony dla smartfonów (noszący kodową nazwę Merrifield, który będzie oparty również na architekturze Silvermont.

Intel ujawni więcej szczegółów dotyczących budowy procesora Bay Trail w tym tygodniu na targach Computex. Oczekuje się, że firma pokaże na targach tablety zawierające układ Bay Trail, pracujące pod kontrolą systemów Windows i Android. Pierwsze komputery z układami Bay Trail mają trafić na rynek w trzecim kwartale br.

Intel zaprezentuje też na targach Computex nowe procesory Core oparte na mikroarchitekturze Haswell. Firma nie zdradza jednak, czy zamierza tę architekturę w przyszłości wprowadzić do procesorów Pentium lub Celeron. Wiele jednak wskazuje na to, że jest to prawdopodobne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200