Czy AMD zdecyduje się na Androida?

Chociaż w przeszłości firma deklarowała wielokrotnie, że nie zamierza wchodzić na rynek urządzeń mobilnych Android i pozostanie wierna systemowi Windows 8, to ostatnio mówi się, że rosnąca popularność systemu Android zmusi ją do zmiany zdania. Tym bardziej, że sama AMD daje sygnały, że rozważa taką możliwość. Firma ujawniła też szczegóły dotyczące jej najnowszego mobilnego procesora Temash.

Większością produkowanych obecnie tabletów zarządza system operacyjny iOS (Apple). Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Android. Windows 8 nie zrobił tu takiej kariery, jaką niektórzy przepowiadali mu wcześniej. Dlatego AMD zerka w stronę Androida, mając nadzieję, że poprawi to jej sytuację na rynku urządzeń mobilnych. Należy bowiem pamiętać, że AMD wprowadził do swojej oferty w ciągu ostatnich dwóch lat dwa procesory dedykowane dla tabletów Windows i żaden z nich nie odniósł znaczącego sukcesu.

AMD ujawnił niedawno szczegóły dotyczące swojego najnowszego procesora dedykowanego dla tabletów, noszącego roboczą nazwę Temash. To układ typu SoC (System on Chip), określany przez firmę jako procesor APU (Accelerated Processor Unit) zawierający dwie jednostki obliczeniowe: właściwą CPU i graficzną GPU. Pierwsze tablety oparte na tym procesorze firma ma zaprezentować już w czerwcu na targach Computex. AMD rywalizuje na tym rynku głównie z dwoma firmami - ARM i Intelem. Ta ostatnia zapowiada, że poszerzy wkrótce ofertę o mobilny procesor Bay Trail, który będzie instalowany w tabletach Android.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

Android zarządza obecnie przede wszystkim tanimi tabletami wyposażonymi w mniejsze ekrany. I to właśnie z myślą o takich tabletach Intel projektował procesor Bay Trail. Podejmując decyzję o produkcji procesora Temash, ADM obrał inną strategię. Inną, ponieważ układ ten będzie instalowany w droższych, bardziej wydajnych tabletach, na których użytkownicy będą mogli uruchamiać nawet najbardziej wymagające aplikacje wideo. Procesor Temash wspiera Windows 7, porty USB 3.0 i obsługuje technologię DirectX 11 - czyli te wszystkie elementy, które nie są wspierane przez intelowski procesor Clover Trail (ale będą już obsługiwane przez procesor Bay Trail).

AMD zapowiada, że procesor Temash będzie produkowany w kilku wersjach. Producenci tabletów będą mieć do dyspozycji dwa dwurdzeniowe układy A4 oraz jeden czterordzeniowy układ A6. Tablety zawierające układ A6 będą mogły pracować bez konieczności doładowywania baterii przez pięć godzin (wyświetlając wtedy cały czas obrazy wideo o rozdzielczości HD).

Firma podaje, że dwurdzeniowe układy A4-1200 i A4-1250 pobierają moc o wielkości odpowiednio 3,9 W i 9,0 W. Oba procesory są taktowane zegarem 1 GHz i zawierają bufor na dane o pojemności 1 MB. Z kolei układ A6-1450 jest taktowany zegarem 1,4 GHz, pobiera 8 W mocy i zawiera procesor graficzny Radeon HD 8250 taktowany zegarem 400 MHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200