Intel i AMD pod presją. Google Cloud sięgnął po układy oparte na architekturze Arm.

Oddział Google Cloud poinformowała wczoraj, że zacznie przyjmować chipy obliczeniowe oparte na technologii z Arm Ltd.

Alessandro Oliverio / Pexels

Arm, brytyjska firma zajmująca się układami scalonymi, od dawna dostarcza projekty i inną własność intelektualną, która zasila chipy dla smartfonów i tabletów. W 2018 roku Arm zaczął oferować technologię dla chipów używanych w centrach danych, rynku zdominowanego przez Intel i AMD. Po rezygnacji przez Nvidia Corp z planów akwizycji firmy na początku tego roku, ARM ogłosił zamiar wejścia na giełdę.

W ciągu minionych czterech lat technologia Arm, którą licencjonuje innym firmom, pojawiła się w centrach danych na całym świecie, w tym należących do Amazona, Microsoft i Oracle w Stanach Zjednoczonych, jak również Alibaba, Baidu i Tencent Holdings w Chinach. Firmy te kupują ogromne ilości chipów obliczeniowych, a następnie wynajmują moc obliczeniową twórcom oprogramowania poprzez swoje płatne usługi cloud computing. Wszystkie one nadal oferują usługi oparte na chipach od Intela i AMD. Jednakżę z Google dołączającym do grona dostawców chmury oferujących chipy oparte na Arm, prawie każdy główny dostawca ma teraz co najmniej kilka ofert opartych na Arm. Niektóre z firm z branży cloud computing, takich jak Amazon i Alibaba, projektują własne chipy oparte na Arm. Kilka innych - w tym Google - zwraca się do Ampere Computing, firmę założoną przez byłych dyrektorów Intela.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Komputery z Windows i ARM mogą mieć dużą przewagę nad Mac
  • Premiera nowego układu AI firmy Intel

Google ujawniło, że jego nowa oferta będzie oparta na chipach „Altra” Ampere. Ampere sprzedaje również chipy między innymi dla Microsoftu i Oracle, a niedawno zawiązało partnerstwo z HPE (to jego procesor znajduje się w najpotężniejszym obecnie serwerze na świecie, o którym pisaliśmy tutaj).

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200