Innowacyjnosc z urzedu

Silesianet

Innym projektem zgłoszonym przez Zabrze jako wdrożenie w kategorii „Telekomunikacja” jest rozwój miejskiej sieci szerokopasmowej pod nazwą Silesianet. Nie dość, że tworzona jest ona w najnowocześniejszej technologii mikrokanalizacji, co wydatnie ułatwi późniejsze tworzenie odgałęzień, to jeszcze projekt pomyślany został jako potencjalne wsparcie dla budżetu miasta. Część tworzonej infrastruktury zostanie przeznaczona do wykorzystania dla komercyjnych operatorów, którzy za jej używanie będą ponosić koszty. Z tego względu dofinansowanie projektu z UE wyniosło „jedynie” 40% całości kwoty. Obecnie, po zakończonym pierwszym etapie wdrożenia, z tej nowoczesnej sieci światłowodowej korzysta 56 miejskich jednostek organizacyjnych. Docelowo korzystać ich będzie 131.

Sprawnosc i skutecznosc

Ewa Weber, sekretarz miasta Zabrza

Zarządzanie informacją w IT musi być wielopłaszczyznowe. Dziś dla naszej organizacji jest to oczywiste, dlatego udaje się nam realizować tak wiele projektów wymagających wielopłaszczyznowych działań.

Liczne sukcesy Zabrza we wdrażaniu technologii informatyczno-komunikacyjnych to efekt różnych czynników, m.in. skutecznej struktury zarządczej, całościowego podejścia, zaangażowania urzędników. Konsekwentne wprowadzanie zintegrowanego systemu zarządzania urzędem trwało już od roku 2000. Jakie problemy pojawiały się po drodze? „Nieświadomość ludzi, co to jest system zintegrowany. Wdrożyć system zintegrowany w czasach, w których nie każdy poruszał się w środowisku Windows – to było najtrudniejsze” – opowiada Ewa Weber. Inne trudności? „Zrozumienie przez osoby zarządzające wydziałami, że nagle powstaje struktura pozioma, a nie typowo pionowa. W Zabrzu sprawdza się sposób pracy polegający na powoływaniu zespołów projektowych.

Zobacz również:

  • AI zmienia światowe aglomeracje

Warto podkreślić, że oprócz rozbudowanej infrastruktury teleinformatycznej i zdolności organizacyjnych, zabrzański magistrat może także pochwalić się wyjątkową skutecznością w realizacji postępowań przetargowych na wdrożenia z zakresu ICT. Od kiedy w Zabrzu rozbudowywane są te rozwiązania, urzędnicy ani razu nie powtarzali przetargu.

Można powiedzieć, że nominacja do tytułu Lider Informatyki 2013 to nie tylko efekt innowacyjnych wdrożeń IT, ale i spójnej wizji, prowadzonej z konsekwencją, której nie powstydziłaby się prywatna korporacja. „Każde systemowe działanie porządkuje. System nas pilnuje i pomaga zarządzać terminami, oszczędzamy wiele czasu” – podsumowuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.


TOP 200