Infrastruktura nowoczesnych operatorów

Dzięki efektowi Ramana, energia zostaje przekazana do fali przenoszącej sygnał, powodując jego wzmocnienie i zmniejszenie zaszumienia oraz zniekształceń nieliniowych. Wzmacniacze Ramana mogą współpracować ze standardowymi wzmacniaczami EDFA, są umieszczane w torze światłowodowym tuż przed nimi.

Transmisja bez przerw

Naruszenie ciągłości włókna lub jego drastyczna degradacja powoduje zerwanie komunikacji we wszystkich usługach w nim przesyłanych. Przerwa może być spowodowana przez awarie techniczne niezależne od operatora, roboty budowlane, a nawet złodziei, kradnących kabel. Ponieważ operator obsługuje usługi o gwarantowanym poziomie jakości, musi wprowadzić zabezpieczenia. Jedną z metod jest protekcja optyczna polegająca na rozdzieleniu kanału na dwie drogi, którymi sygnał zmierzają do celu. W ten sposób w przypadku przerwania łącza, nadal zostaje droga alternatywna.

Zabezpieczenie można wykonać na drodze elektrycznej, poprzez kopiowanie strumienia na dwa urządzenia, które wysyłają go dalej do celu niezależnymi światłowodami albo na drodze optycznej, przez zestawienie ścieżki protekcyjnej dla konkretne usługi, bądź kanału DWDM. Oprócz statycznej protekcji, dostępna jest już technologia GMPLS, która pozwala systemom optycznym w topologiach kratowych na dynamiczne szukanie ścieżki zastępczej na poziomie fotonicznym w przypadku awarii. W odróżnieniu od statycznej protekcji pasma lub usługi, opcje drogi zastępczej nie są sztywnie definiowane. Po przerwaniu łącza, węzeł DWDM znajduje ścieżki obejścia do węzła docelowego.

Przełącznik, który przełącza światło

Zarządzanie sieciami DWDM można usprawnić za pomocą przełączania na poziomie optycznym w urządzeniach ROADM (Reconfigurable Optical Add-Drop Multiplexer), nazywanych czasami lambda router. Urządzenie takie poprzez moduły ze zwierciadłami lub innymi elementami optycznymi, umożliwia przełączanie przebiegu poszczególnych prążków między różnymi drogami. Sygnały niesione w prążkach o określonej długości fali mogą być dodawane, wydzielane z pojedynczego toru światłowodowego i kierowane do innych torów, bez potrzeby konwersji wszystkich prążków na postać elektryczną i odbywa się to zdalnie z centrum zarządzania. Operacje te można przeprowadzać w miarę potrzeb, bez konieczności rozłączania całej transmisji i nie jest konieczne zaplanowanie z góry wykorzystanie całego pasma. Multipleksery ROADM sprawdzą się szczególnie dobrze przy strukturze kratowej, gdy każdy węzeł ma więcej niż dwa połączenia w różnych kierunkach, przełączanie odbywa się w całości na drodze optycznej, bez kosztownej konwersji na postać elektryczną na węzłach sieci.


TOP 200