Infrastruktura nowoczesnych operatorów

Wzmacniacz EDFA nie potrafi jednak skompensować zniekształceń nieliniowych, takich jak mieszanie czterokanałowe (FWM), samomodulacja fazy (SPM), skrośna modulacja fazy (XPM), czy inne. Dlatego, aby uniknąć tych degradujących sygnał zjawisk moc sygnału transmitowanego do światłowodu jest ograniczona do poziomu 1-3 dB. Im większa moc nadawcza, tym większe ryzyko wystąpienia wspomnianych zjawisk nieliniowych

Przełącznik, który przełącza światło

Zarządzanie sieciami DWDM można usprawnić za pomocą przełączania na poziomie optycznym w urządzeniach ROADM (Reconfigurable Optical Add-Drop Multiplexer), nazywanych czasami lambda router. Urządzenie takie poprzez moduły ze zwierciadłami lub innymi elementami optycznymi, umożliwia przełączanie przebiegu poszczególnych prążków między różnymi drogami. Sygnały niesione w prążkach o określonej długości fali mogą być dodawane, wydzielane z pojedynczego toru światłowodowego i kierowane do innych torów, bez potrzeby konwersji wszystkich prążków na postać elektryczną i odbywa się to zdalnie z centrum zarządzania. Operacje te można przeprowadzać w miarę potrzeb, bez konieczności rozłączania całej transmisji i nie jest konieczne zaplanowanie z góry wykorzystanie całego pasma. Multipleksery ROADM sprawdzą się szczególnie dobrze przy strukturze kratowej, gdy każdy węzeł ma więcej niż dwa połączenia w różnych kierunkach, przełączanie odbywa się w całości na drodze optycznej, bez kosztownej konwersji na postać elektryczną na węzłach sieci.

Jak wygląda typowa magistrala

Najpopularniejszym rodzajem światłowodów jednomodowych wykorzystywanych przez wielu operatorów jest G.652. Był on projektowany dla pasma 1310 nm, ale może posłużyć do transmisji DWDM w paśmie 1550 nm. Jego wadą w omawianych zastosowaniach jest znaczna dyspersja chromatyczna (17 ps/nm-km), obniżająca jakość i pasmo, a nawet wymagająca specjalnej kompensacji. Tłumienie wprowadzane przez taki światłowód zazwyczaj nie jest problemem i wynosi ok. 0,2 dB/km. W miarę degradacji jakości światłowodu w ciągu jego eksploatacji, pogarszają się oba wymienione parametry. Światłowody G.655 są lepsze, gdyż mają mniejsze zniekształcenia nieliniowe. Typowa dyspersja chromatyczna w paśmie 1550 nm jest rzędu ok. 6ps/nm-km, tłumienie jest podobne, jak przy G652 i wynosi 0,2 dB/km.

Gdy wzmacniacz EDFA to za mało

Odcinki światłowodu eksploatowane od lat, często ulegają degradacji, wykazujące duże tłumienie (nawet ponad 35 dB na odcinek) i wzrost zniekształceń nieliniowych. Wynika ona stąd, że kabel mógł być zginany, ściskany lub w inny sposób naruszony, każda naprawa i łączenie zwiększa straty. Mimo wszystko nawet takie odcinki mogą być nadal wykorzystywane przy zastosowaniu wzmacniaczy z efektem Ramana. Urządzenie to posiada laserowe pompy o stosunkowo dużej mocy ok. 500 mW, które oświetlają włókno światłowodu. Po wpuszczeniu do światłowodu za pomocą cyrkulatora, promień lasera o mniejszej długości fali rozchodzi się we włóknie i oddziałuje z atomami włókna, oddając część energii.


TOP 200