Informatyzacja rodzinnego biznesu

Nowy katalog w 10 minut

KLUCZOWE SYSTEMY IT W FIRMIE

Nazwa systemu:

COMARCH CDN XL

Do czego służy:

zintegrowany system zarządzania przedsiębiorstwem

Dostawca:

Comarch

Nazwa systemu:

Business Intelligence

Do czego służy:

analizy biznesowe

Dostawca:

Comarch

Nazwa systemu:

WMS Magazynier

Do czego służy:

Zaawansowany system zarządzania magazynami wysokiego składowania

Dostawca:

DataConsult sp. z o.o.

Texpol od kilku lat ma też rozwiązanie informatyczne, które automatycznie tworzy katalogi produktów firmy ze zdjęciami i cennikiem. Kiedyś tworzenie katalogów i cenników trwało od dwóch do trzech miesięcy. W związku z tym, że często zmienia się oferta produktów, takie katalogi po pół roku były już nieaktualne. Firma partnerska stworzyła więc na potrzeby Texpolu rozwiązanie, które samo pobiera z bazy dane potrzebne do katalogu i cennika, i automatycznie tworzy w przejrzystej formie katalog ze zdjęciami oraz podstawowymi informacjami. Trwa to nie więcej niż 10 minut. Za każdym razem, kiedy klient prosi o aktualną ofertę, firma jest w stanie "od ręki" wygenerować dla niego ofertę aktualną na dany dzień.

Większej automatyzacji wymagał również system lojalnościowy. Wcześniej jego funkcjonowanie opierało się na ręcznym wprowadzaniu danych do Excela i zliczaniu punktów. Był to proces czasochłonny i stale brakowało aktualnej informacji o liczbie punktów uzyskanych przez klientów. "Od miesiąca posiadamy nowy system lojalnościowy VIP Club stworzony na nasze potrzeby. Raz dziennie jest on aktualizowany, więc posiadamy wreszcie wiarygodne informacje. System aktualizuje się automatycznie, a to oznacza, że nie musimy angażować dodatkowej osoby do pracy" - wyjaśnia Tomasz Kojder.

Pomóc magazynierom

W 2008 r. firma wdrożyła też system do zarządzania magazynem wysokiego składowania - WMS Magazynier. Ponieważ powierzchnia magazynu zwiększała się wraz z ilością oferowanego asortymentu, trzeba było wprowadzić usprawnienia i wyeliminować papierowy obieg dokumentów, a także pomóc magazynierom w odszukiwaniu towarów. "Zastosowanie kolektorów danych z dostępem do bazy w trybie online, rozpoznających towary oraz ich lokalizacje po kodach kreskowych, znacząco zwiększyło efektywność magazynu, przyspieszyło jego działanie, a także uporządkowało pracę. Dzięki wdrożeniu systemu ogromnie zmniejszyła się liczba pomyłek" - wylicza Kojder.

Po wystawieniu zamówienia w systemie zostaje ono potwierdzone i automatycznie przypisane wolnemu magazynierowi. System wskazuje mu lokalizację towaru, którą trzeba następnie potwierdzić poprzez wczytanie kodu. Tak skompletowane zamówienie eliminuje pomyłki do minimum. Podobnie odbywa się przyjmowanie dostaw. W pierwszej kolejności wprowadzamy jest do systemu dokument przyjęcia magazynowego przypisany osobie odpowiedzialnej za przyjęcia. Po wczytaniu kodu towaru system podpowiada, gdzie dany produkt powinien się znaleźć, a następnie każe potwierdzić, że towar trafił na swoje miejsce.


TOP 200