Informatyzacja miast i gmin Na przykładzie woj. Legnickiego

Inwentaryzacja potrzeb

Dzięki materiałom, które otrzymywano z nadsyłanych ankiet, można było także oszacować przewidywane potrzeby. W urzędach, w których wykorzystywano instalacje sieciowe, można było zaobserwować dążenia do ich dalszej rozbudowy i usprawnienia przepływu dokumentacji. Z kolei tam, gdzie używano pojedynczych stanowisk do pracy z komputerem, oczekuje się zwiększenia ich liczby, nie artykułując przeważnie problemu wymiany informacji między nimi. Z analizy materiałów zawartych w ankietach wynika, że zgłoszono zapotrzebowanie na dalsze 208 komputerów i 176 drukarek. Większość (27) urzędów zgłaszało potrzeby na korzystanie z sieciowych systemów operacyjnych. Oszacowano, że należy przeszkolić ok. 600 osób w zakresie podstawowym, 1000 osób do obsługi aplikacji wydziałów w urzędzie i 300 osób w zakresie pracy w sieciach komputerowych. Orientacyjne koszty związane z realizacją tak postawionego zadania oszacowano na 15-17 mld zł.

Jednocześnie podkreślono rolę fachowego doradztwa, nadzoru w trakcie eksploatacji oraz koordynacji poczynań na wyższych szczeblach.

Stan na koniec 1993 r.

Pod koniec grudnia 1993 r. we wszystkich 37 urzędach Administracji Samorządowej województwa legnickiego pracują Lokalne Sieci Komputerowe Novell NetWare (w wersji od 5-250 użytkowników).

Województwo Legnickie jest jednym z niewielu w Polsce, w którym wszystkie gminy wyposażono w sprzęt komputerowy. Jest to jednocześnie jedyne województwo w kraju, w którym zainstalowano sieci typu LAN we wszystkich gminach. Sformułowane wyżej założenie - poszczególne aplikacje w wydziałach urzędów powinny wymieniać dane między sobą - zostało w pełni zrealizowane.

Ponadto przeszkolono ok. 75% kadry w zakresie podstaw obsługi komputerów i ok. 40% osób na kursach bardziej specjalistycznych (m.in. w zakresie wdrażanego oprogramowania).

W 32 urzędach na terenie woj. legnickiego używany jest ten sam, zintegrowany pakiet pięciu programów (opracowany przez Cuprimex Computer Systems - Głogów, tel. 34 26 62 - pakiet Samorząd, patrz CW 1/125, rubryka Cennik), zaś w pozostałych pięciu gminach tylko pojedyncze moduły tego zestawu. Jest to najprawdopodobniej unikalna w skali całego kraju sytuacja. Dzięki tej jednorodności w zasięgu ręki jest realizacja Wojewódzkich Baz Danych, w których informacja wprowadzona w gminie będzie automatycznie aktualizowana za pośrednictwem sieci pakietowej X.25. Byłaby to pierwsza tego typu w Polsce instalacja. Aby zrealizować te przesięwzięcia Telekomunikacja Polska SA złożyła "Ofertę dla Organów Administracji Państwowej i Samorządowej Województwa Legnickiego". Dokument ten przekazano każdej gminie.

O korzyściach, jakie mogą płynąć z realizacji koncepcji Wojewódzkich Baz Danych, niech świadczy następujący przykład. W urzędzie gminy, w wydziale komunikacji zarejestrowano nowy samochód. Dane pojazdu wprowadzono do komputera, wydrukowano nowy dowód rejestracyjny.

System komputerowy SARP (System Automatycznej Rejestracji Pojazdów, jeden z 5 modułów pakietu Samorząd) tworzy plik informacyjny o nowej rejestracji i za pośrednictwem sieci pakietowej X.25 automatycznie przesyła go do Bazy Wojewódzkiej.

Dzięki temu dane w Bazie są przez cały czas na bieżąco aktualizowane. Na podstawie zgromadzonych danych, można przeprowadzać różnorodne analizy i symulacje - na pytanie, ile samochodów określonego typu, pochodzących z danego roku, jest zarejestrowanych na obszarze całego województwa - odpowiedź jest udzielona po kilku sekundach.

Można sobie łatwo wyobrazić, jak cenne mogą być takie informacje dla policji lub na giełdach samochodowych. Przy odpowiedniej organizacji wprowadzania informacji do Bazy, przykładowa próba sprzedaży kradzionego pojazdu może być natychmiast wykryta. Daje to administratorowi województwa, ogromne możliwości działania.

Dzięki analizie potrzeb w gminach, zadbano o opracowanie całego systemu "opieki" nad działaniem sprzętu, oprogramowania, realizacją szkoleń i koordynacją działań. W trzech dobrze wyposażonych ośrodkach szkoleniowych, zadbano również o fachową kadrę oraz program nauczania.

Zobowiązano, dobrowolnie, urzędy do dalszego, wspólnego uzgadniania przedsięwzięć informatycznych.

Perspektywy

Kolejnym etapem komputeryzacji województwa legnickiego jest realizacja projektu Zintegrowanej, Wojewódzkiej Bazy Danych.

W tym celu dotychczasowy realizator działań, spółka Integrator, sugeruje powołanie organizacji, w skład której wejdą przedstawiciele Wojewody Legnickiego (właściciela Baz Danych), reprezentantów Sejmika Samorządowego Województwa Legnickiego (wyrażających interesy gmin, w których dane są wprowadzane do całego systemu) oraz pełnomocników firmy Integrator (projektanta i wykonawcy).

Kolejny krok to ustalenie formy prawnej, która najlepiej odpowiadać powstałej organizacji. Może to być spółka akcyjna, spółka z o.o., porozumienie, fundusz itp. Po opracowaniu statutu, podziału obowiązków, form finansowania przedsięwzięcia można opracować business plan i rozpocząć pracę.

O dalszej realizacji planów tego przedsięwzięcia poinformujemy z przyjemnością naszych Czytelników. Należy tylko życzyć przedstawicielom władzy wielu szczebli, w Województwie Legnickim, dalszej, samorządowej konsekwencji w działaniu oraz potrzebnych funduszy.


TOP 200