Informatyzacja miast i gmin Na przykładzie woj. Legnickiego

W województwie legnickim budżetową dotację dla gmin, za rok 1993 w wysokości 6 mld 270 mln zł., przeznaczono w całości na komputeryzację 37 gmin. Był to wniosek Sejmiku Samorządowego, po akceptacji konwentu wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz Ministra Finansów

W województwie legnickim budżetową dotację dla gmin, za rok 1993 w wysokości 6 mld 270 mln zł., przeznaczono w całości na komputeryzację 37 gmin. Był to wniosek Sejmiku Samorządowego, po akceptacji konwentu wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz Ministra Finansów

Na wykonawców zlecenia Sejmik wybrał, spośród wielu ofert, trzy komputerowe firmy działające w województwie legnickim. Były Cuprimex Computer Systems z Głogowa, Infoland z Lubina oraz TechNet z Legnicy. Aby wspólnie reprezentował projektanta i wykonawcę systemów komputerowych, firmy utworzyły spółkę z o.o. Integrator.

Opisane działania stanowią próbę komputeryzacji urzędów administracji w skali całego województwa. Jest to ważne, bowiem taki punkt widzenia może doprowadzić do ujednolicenia systemów w jakie wyposażono urzędy miasta czy gminy.

Pozycja startowa

Prace rozpoczęto od sporządzenia inwentaryzacji dotychczasowego stanu wdrożenia technik komputerowych oraz analizy potrzeb w urzędach administracji samorządowej na obszarze województwa legnickiego. Sporządzony I kw. 1993 r. raport na ten temat powstał w wyniku ankiet, opracowanych przez pracowników Integratora. Wszystkie odpowiedzi w ankietach potwierdziły imiennie osoby, odpowiedzialne za prowadzenie komputeryzacji w danym urzędzie. Dane zestawiono w formie tabel i wykresów, ułatwiających analizę.

W 37 urzędach miast i gmin województwa legnickiego stwierdzono 121 komputerów, przy czym, w takich miastach jak Głogów, Legnica, Lubin, Polkowice było ich po kilkanaście, zaś kilka gmin nie miało w ogóle takiego sprzętu. Przeważały komputery 286 (77 sztuk), 386SX (26 sztuk) i 386 (12 sztuk). Komputerów XT oraz wyposażonych w procesor 486 było po trzy egzemplarze. Z kart graficznych używane były: VGA (75 sztuk) i Hercules (46 sztuk). Wśród komputerów dominowały urządzenia wyprodukowane przez Soft-tronik (49 szt., dostarczał je Cuprimex), Compaq (16 szt., Technimex) i Robomatic (14 szt.). Komputerów anonimowego pochodzenia (tzw. "składaków") było 23 sztuki.

Nieco gorzej było z drukarkami. W urzędach objętych ankietami używano 91 drukarek, w tym 1 laserowej. Dominował sprzęt firm: Star (37 szt.), Seikosha (21 szt.), OKI (19 szt.), Epson (6 szt.). Jedyną drukarkę laserową Hewlett-Packarda używano w Urzędzie Miejskim w Lubinie.

W całym województwie legnickim zainstalowano 10 operacyjnych systemów sieciowych - wszystkie firmy Novell. Systemy te trafiły do użytkowników przede wszystkim za pośrednictwem Soft-tronika (7 systemów) i Techmexu (2 systemy). Jako serwery w instalacjach sieciowych wybrano komputery typu Gulipin firmy Soft-tronik (6 szt.), Dell (2 szt.) Compaq (1 szt), a nawet, co można uważać za nieporozumienie, jeden "składak".

Instalacje sieciowe LAN obejmowały swoim działaniem niemal połowę komputerów, używanych w całym województwie legnickim. Jest to wynik zaskakująco dobry, ale warto zwrócić uwagę, że skumulowany był w 10 spośród 37 urzędów województwa. Obok 10 serwerów mamy tam do dyspozycji 47 stacji roboczych, 11 zasilaczy UPS i 2 streamery. Jako osprzęt sieciowy używane były przeważnie produkty 3Com (5 instalacji) i Gateway (2 instalacje).

W zakresie oprogramowania oszacowano, że tylko ok. 40% systemów operacyjnych DOS to pakiety legalne i licencjonowane. Przypomnijmy w tym miejscu, że dotyczyło to sytuacji na przełomie 92/93 r. Do najbardziej popularnych edytorów tekstu należał program Tag (również w wersji sieciowej), używany w 15 gminach. Autorzy Raportu sugerowali, w związku z tym, wybór tego edytora jako obowiązującego w urzędach woj. legnickiego standardu.

Dość popularnym programem w urzędach miast i gmin był Norton Commander. Zaskakująco niewielkie było wykorzystanie innych "biurowych" pakietów ogólnego zastosowania, jak: arkusze kalkulacyjne, oprogramowanie prezentacyjne i graficzne. Autorzy Raportu tłumaczyli to brakiem odpowiedniego przeszkolenia ewentualnych użytkowników.

W 25 urzędach używano różnorodnego zestaw oprogramowania aplikacyjnego. Wspomagały one pracę poszczególnych wydziałów urzędów. Przodowały tu systemy firm Cuprimex (z Głogowa, 19 szt.), Radix (z Gdańska, 6 szt.) i SIGID (z Poznania, 6 szt.). Z używanych programów aplikacyjnych niemal 30%, to programy przygotowane do pracy w sieciach komputerowych. Znakomitą większość używanych aplikacji skonstruowano wykorzystując języki Clipper i Turbo Pascal.

Najczęściej skomputeryzowanymi wydziałami w urzędach woj. legnickiego były wydziały finansowo-budżetowe, a także ewidencji ludności, komunikacji, gospodarcze, geodezji i gospodarki gruntami.

Niestety, większość stosowanych programów nie miała możliwości przekazywania danych z jednego do drugiego Wydziału. Dlatego też w kilku miejscach urzędu mogły być w sposób niezależny od siebie, zbierane te same dane. Usunięcie danych w jednym dziale nie powodowało automatycznych zmian w innych ewidencjach. Tylko w 4 urzędach zdecydowano się na częściowe lub całkowite zatrudnienie informatyka do przeprowadzenia komputeryzacji. W pozostałych wypadkach korzystano z nadzoru wyspecjalizowanej firmy komputerowej lub innego rodzaju konsultacji i porad.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200