Informatyk w telewizji

Listy programów tworzone są za pomocą specjalnej aplikacji współpracującej z bazą danych o materiałach nowych i archiwalnych, zawierającej informacje m.in. o dokładnym czasie ich trwania. Pozwala to tworzyć plany długofalowe, które ulegają kolejnym uszczegółowieniom, w miarę zbliżania się pory ich nadawania. Oprócz materiałów redakcyjnych, plan zawiera także rozkład czasu antenowego przeznaczonego na reklamy.

Do sprzedaży czasu reklamowego służy wyspecjalizowany system komputerowy. „W momencie, gdy przyjdą do nas przedstawiciele agencji reklamowej i stwierdzą, że mają pewien produkt, skierowany do konkretnej grupy odbiorców, a na kampanię chcą przeznaczyć określoną sumę, nasz program może automatycznie przygotować dla nich projekt z dokładnymi terminami i kosztem” - twierdzi Andrzej Urbański. Dane z systemu spływają następnie do robota Odetix Broadcast, który po emisji programu przygotowuje raport, będący podstawą do rozliczania klientów i sporządzenia faktur.

Przede wszystkim cyfrowo

„Od kilku lat w telewizji zaczęto stosować rozwiązania cyfrowe, które znacznie przyspieszają dostęp do danych zapisanych na dyskach twardych komputerów. Podobną rewolucję 20 lat temu przeżył przemysł komputerowy. Zastąpiono wtedy stojaki ze szpulami taśm magnetycznych na pamięci masowe” - opowiada Andrzej Urbański. „Jedyną pozostałością po dawnych czasach są taśmy w kamerach i przyzwyczajenia operatorów. Mimo wszystko tradycyjne taśmy mają wciąż tę przewagę nad dyskami, że są kilka razy tańsze i mają większą pojemność. Z konieczności więc posiadamy także analogowy system do montażu. Dużo materiałów z zewnątrz przychodzi w tej postaci” - dodaje.

Zaletami stosowania rozwiązań cyfrowych niemalże na każdym etapie produkcji materiałów w telewizji są: łatwiejsza transmisja przez satelitę lub łącze ISDN oraz kopiowanie nagranych reportaży z prędkością wielokrotnie większą niż przy wykorzystaniu starych metod. W TVN zastosowano rozwiązania firmy Dectronix - jak twierdzą informatycy - jedne z najpopularniejszych na świecie. Służą one do przygotowywania reportaży i codziennych wiadomości dla tego kanału. W ciągu miesiąca TVN ma wzbogacić się o nowy serwer wideo tej firmy - LAN Browser.

Materiał filmowy kopiowany jest z taśmy na dyski twarde komputerów Profile, na których można przechowywać kilkugodzinny zapis. Są to zwykłe komputery PC, działające pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT 4.0, ale wyposażone w bardzo dobre sterowniki macierzowe do dysków, w których produkcji specjalizuje się Dectronix. Dziennikarze TVN mają do nich dostęp na swojej stacji multimedialnej, gdzie mogą wstępnie przygotować reportaż do montażu. Ponieważ sieć wykorzystywana w telewizji Ethernet nie byłaby w stanie przenosić tak dużych plików, należało je skompresować. Proces montażu odbywa się na stacjach EditStar podłączonych bezpośrednio do Profile'a. „Dectronix m.in. dlatego zdobył tak dużą popularność w świecie telewizyjnym, ponieważ potrafi przystosować nowoczesne rozwiązania do nawyków ludzi, którzy od lat związani są z telewizją. W nowoczesnych systemach tej firmy istnieje na przykład możliwość emulowania działania starego magnetowidu Betacam. Na ekranie wygląda to tak, jakbyśmy przewijali taśmę z filmem” - kończy Andrzej Urbański.


TOP 200