Informatyczne zakręty

Jak najszybciej - zdaniem Scotta McNeally - korporacje powinny powierzyć administrację systemami operacyjnymi i bazami danych wyspecjalizowanym usługodawcom, którzy ubezpieczą się na wypadek awarii prądu lub wizyty hackera. "Do końca roku na komputeryzację i zakup sprzętu PC zostanie wydanych 6 mld USD na świecie, mam nadzieję, że wy nie przeznaczycie na to ani jednego dolara" - zwrócił się do uczestników IT Forum Scott McNeally.

Sieciowa krucjata

"Najdalej za 10 lat świat przestanie na masową skalę wykorzystywać komputery PC, gdyż roczne utrzymanie jednego z nich kosztuje 8 tys. USD, a zdecydowana większość ludzi wciąż woli kupić telewizor niż komputer" - prognozował w Paryżu Larry Ellison, prezes Oracle'a. Zamiast urządzenia typu PC, Ellison zaproponował uczestnikom konferencji wyposażanie korporacji w systemy oparte o komputer sieciowy - NC (Network Computer).

97% amerykańskich rodzin - jak twierdzi Ellison - posiada w domu telewizor. 94% posługuje się telefonem. Natomiast jedynie 2% zamierza kupić komputer w1997 r. Obecnie PC posiada 30% amerykańskich gospodarstw. "Infostrada nigdy nie powstanie jeśli 70% amerykańskich rodzin nie posiada i nie zamierza kupić komputera" - zakłada prezes Oracle'a. Jego Internet jest obecnie najtańszą siecią, a NC ma szansę stać się najtańszym urządzeniem do jej wykorzystania.

Szef Oracle'a uważa, iż w przypadku NC, w biurze firma będzie musiała wydać200-800 USD na komputer sieciowy, natomiast sieć nie będzie wymagała żadnych nakładów. W przypadku urządzeń do użytku domowego NC będzie rozprowadzany wśród abonentów bezpłatnie tak, jak obecnie Minitel lub telefony komórkowe weFrancji, zaś użytkownik zapłaci jedynie 10-30 USD miesięcznie za korzystaniez sieci.

Ideę komputera sieciowego pozbawionego twardego dysku i konieczności instalacji oprogramowania Larry Ellison przedstawił podczas ubiegłorocznej konferencji IT Forum. Wtedy jednak nie istniały jeszcze prototypy takich urządzeń. Podczas IT Forum 1996 szef Oracle'a był już w stanie zademonstrować NC, którego cena wynosi 299 USD. Larry Ellison przekonany jest, że jego idea nawiązuje do podstawowych instalacji cywilizacji miejskiej jak sieć kanalizacyjna, wodociągowa, elektryczna czy telefoniczna. "We wszystkich przypadkach mamy do czynienia z prostym urządzeniem podłączonym do skomplikowanej sieci; tak będzie też w przypadku NC" - stwierdził Larry Ellison.

Podstawowym zastosowaniem NC będzie poczta elektroniczna, wideo-konferencje, serwis WWW, obsługa baz danych i aplikacji biurowych. "Nigdy nie uda nam się całkowicie zmieść z rynku komputerów osobistych - twierdzi szef Oracle'a - ale przynajmniej będą wykorzystywane przez ludzi, którzy ich naprawdę potrzebują jak programiści, inżynierowie czy architekci".

Oracle pozostanie firmą dostarczającą bazy danych wykorzystywane przez użytkowników NC. Nie będzie ona - zdaniem Larry'ego Ellisona - zajmować się produkcją i sprzedażą NC, a raczej zamierza kontynuować prace nad GUI.

Jesteśmy hydraulikami

"Naszym podstawowym celem jest integracja oprogramowania i usług w jeden pakiet, przystępny po rozsądnej cenie" - stwierdził Bill Gates, szef Microsoftu wskazując uczestnikom konferencji IT Forum 1996, że pierwszym takim rozwiązaniem będzie wprowadzana pod koniec roku kolejna wersja przeglądarki Internet Explorer.

Najnowszy Internet Explorer integruje zarówno pulpit systemu Windows 95, jak i poszczególne aplikacje, czyniąc internetową przegląrkę jedynym koniecznym oprogramowaniem PC. "Tak jak sądzę, iż dużo rozsądniej jest kupować cały komputer niż składać go z części, tak uważam, iż oprogramowanie powinno być w pełni zintegrowane" - zauważył Bill Gates podczas konferencji. Bill Gates nie zdradził jednak, jakie aplikacje będą zintegrowane z przeglądarką Microsoftu i kiedy to nastąpi. Podczas demonstracji połączenia Explorera 4.0 z Excelem na ogromnym ekranie ukazał się napis - "General Protection Error", co wywołało głośmny śmiech uczestników konferencji. Prowadzący prezentację Andrew Clinick z Microsoftu zapewnił szybko, że do końca roku wszystko będzie działać poprawnie.

Wbrew oczekiwaniom uczestników, szef Microsoftu nie skoncentrował się na kwestii przyszłości komputerów osobistych. "Czy to będzie komputer sieciowy czy osobisty nadal będzie potrzebne oprogramowanie by nim zarządzać" - stwierdził Bill Gates.

"Nie sądzę jednak - stwierdził Bill Gates - iż większość ludzi przerzuci się na komputery NC, gdyż szereg współczesnych zawodów nie wymaga korzystania z zasobów sieciowych". Według niego wiele osób jest przyzwyczajonych do pracy off-line.


TOP 200