Inflacja, rezygnacja i żal po zmianie

Dla niektórych "Wielka Rezygnacja" stała się Wielkim Żalem. Nowe badanie pokazuje, że jeden na czterech pracowników, którzy niedawno odeszli z pracy, żałuje swojej decyzji, ale większość nadal wierzy, że może zarobić więcej pieniędzy, zmieniając pracę.

Inflacja, rezygnacja i żal po zmianie

Fot. Energetic.com/Pexels

Pomimo wyjątkowo niskiej stopy bezrobocia w pierwszej połowie 2022 roku, osoby poszukujące pracy przygotowują się na pogorszenie warunków w świetle rosnących obaw o inflację, ceny gazu i potencjalną recesję - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez platformę Joblist.

Badanie wykazało, że 80% osób poszukujących pracy spodziewa się, że USA wejdą w recesję w ciągu najbliższego roku, a 49% przewiduje, że rynek pracy pogorszy się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W związku z tym 60% osób poszukujących pracy czuje chce koniecznie znaleźć pracę teraz, zanim warunki rynkowe ulegną zmianie.

Zobacz również:

  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500

Co ciekawe, jedna osoba na cztery (26%), która zrezygnowała z poprzedniej pracy w czasie Wielkiej Rezygnacji, obecnie żałuje tej decyzji, a 42% twierdzi, że ich nowa praca nie spełniła ich oczekiwań.

W miarę jak pojawia się żal, 17% respondentów wskazuje, że wróciłoby do swojej poprzedniej pracy, a kolejne 24% twierdzi, że jest co najmniej otwarte na powrót. Ok. 23% wskazało, że ich były pracodawca skontaktował się z nimi w sprawie powrotu do pracy – wynika z raportu Joblist o rynku pracy w USA za II kwartał (firma przeprowadziła pięć ankiet w kwietniu, maju i czerwcu, w których wzięło udział 15 158 amerykańskich respondentów).

Mimo to 78% osób poszukujących pracy badanych przez firmę nadal uważa, że może zarobić więcej pieniędzy, zmieniając organizację.

„Czy niektórzy ludzie żałują zmiany pracy? Oczywiście, że tak. Żal po zakupie jest faktem" - powiedziała Lisa Rowan, wiceprezes ds. badań nad oprogramowaniem i usługami z zakresu zasobów ludzkich w IDC. "[Ale] myślę, że przypadki wymienione [w ankiecie Joblist] są nieco przejaskrawione".

Zatrzymanie talentów technologicznych i przyciągnięcie nowych pracowników pozostaje głównym zmartwieniem wśród wyższej kadry zarządzającej, według Rowan. Porównała badanie IDC's HR Decision-Maker Survey z 2021 roku i tegoroczne, niedawno zakończone badanie i znalazła niewielką różnicę między nimi w kwestii przyciągania talentów.

„Moim zdaniem, Wielka Rezygnacja wciąż ma miejsce" - powiedziała. „Myślę, że trend rezygnacji może zacząć zwalniać jeszcze w tym roku, ale to się jeszcze nie zaczęło. Ponieważ inflacja nadal rośnie bez opamiętania, niektóre przedsiębiorstwa ucierpią i być może zaczną ograniczać zatrudnianie. To spowoduje spowolnienie zmiany miejsc pracy".

Liczba pracowników odchodzących z pracy w ciągu ostatniego roku utrzymywała się na stosunkowo stałym poziomie ponad czterech milionów każdego miesiąca, według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy.

Liczba pracowników odchodzących z pracy w ciągu ostatniego roku pozostała stosunkowo stabilna, na poziomie ponad czterech milionów każdego miesiąca, według US Bureau of Labor Statistics.

Tony Guadagni, , senior principal w dziale zasobów ludzkich firmy badawczej Gartner, powiedział, że podczas gdy większość podwyżek płac w ciągu ostatniego roku była znacznie poniżej wskaźników inflacji, oczekuje, że to się zmieni.

"Ostatecznie płace nadrobią zaległości. Będzie to powolny proces" - powiedział. "To naprawdę ma związek ze sposobem ustalania wynagrodzeń. Praktycznie wszystkie organizacje ustalają wynagrodzenia w odniesieniu do rynku. Mają serię benchmarków związanych z tym, co firmy płacą za konkretne stanowisko pracy i zawód. To właśnie wyznacza wysokość wynagrodzenia. Ostatecznie inflacja spowoduje wzrost wynagrodzeń" - powiedział Guadagni.

I chociaż obawy przed recesją rosną - 80% osób poszukujących pracy spodziewa się, że USA wejdą w recesję w ciągu najbliższego roku - 78% pracowników powiedziało Joblist, że wciąż mogą zarobić więcej pieniędzy, zmieniając pracę. To taki sam wynik jak w badaniu Joblist z listopada 2021 roku.

Mimo to, jakikolwiek wzrost płac będzie powolny, ponieważ organizacje nie chcą dostosowywać wynagrodzeń w odpowiedzi na zmiany zewnętrzne. "Zamiast być w pozycji dostosowywania wynagrodzeń do wszystkich tych dynamik i czynników zewnętrznych, po prostu opierają je na stawkach rynkowych" - powiedział Guadagni.

Jeśli chodzi o wyższe ceny benzyny, "pracodawcy robią niewiele, aby złagodzić ten problem - tylko 8% osób dojeżdżających do pracy zgłosiło, że ich pracodawca podjął jakiekolwiek działania, aby zrekompensować koszty benzyny" - donosi Jobslist.

Kolejną rewelacją z badania Joblist są „unretirements" (pracownicy, którzy przeszli na emeryturę ale po pewnym czasie wracają na rynek pracy), których liczba rośnie. Według Joblist, większość osób szukających powrotu do pracy jest "szczęśliwa" (52%) lub "podekscytowana" (42%) powrotem do pracy, a 79% szuka wyłącznie pracy w niepełnym wymiarze godzin.

"Osoby poszukujące pracy obawiają się, że nadchodzi recesja i odczuwają teraz większą presję, aby znaleźć pracę, zanim warunki się zmienią" - powiedział w raporcie Kevin Harrington, prezes Joblist. "Jak dotąd, rynek okazuje się w większości odporny, pomimo tych obaw osób poszukujących pracy. Miejmy nadzieję, że ten trend utrzyma się w nadchodzących miesiącach".

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200