Idealnie czarny materiał

Naukowcom z Rice University i Rensselaer Polytechnic Institute, zajmującym się nanotechnologią, udało się zbudować najciemniejszy materiał na świecie. Materiał ma strukturę bardzo cienkich rurek wykonanych z węgla i absorbuje ponad 99,9% światła.

Nowy materiał będzie można wykorzystać do budowania różnych urządzeń elektrycznych, takich jak np. konwertery zamieniające światło słoneczne na prąd czy urządzenia pracujące w podczerwieni. Tajemnica technologii produkcji materiału polega na sposobie w jaki rurki węglowe są ze sobą połączone, tworząc specyficzną strukturę. Światło jest absorbowane nie przez same rurki (których ścianki mają grubość zaledwie kilku atomów), ale przez przestrzeń znajdującą się między nimi.

Idealnie czarny materiał
Każdy materiał (woda, plastik czy skała) odbija światło. Czarna farba odbija np. od 5 do 10% padającego na nią światła, czyli ok. sto razy więcej niż materiał składający się z nanorurek. Najciemniejsze, znane do tej pory materiały odbijają od 0,16 do 0,18% światła. Nowy materiał odbija 0,045% światła i jest trzy razy ciemniejszy niż najbardziej czarny stworzony do tej pory materiał.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200