IDC: Android i iOS dominują, Windows rośnie, BlackBerry coraz mniej

Dwa na każde trzy smartfony sprzedane w drugim kwartale tego roku pracowały pod systemem Android. Drugi w rankingu iOS cieszył się sześciokrotnie mniejszą popularnością. Udział Windows Phone wzrasta, ale wciąż pozostaje daleko w tyle za liderami rynku.

Według szacowań analityków IDC, w drugim kwartale sprzedano na świecie 154 mln smartfonów, z czego 104,8 mln (68,1%) było wyposażonych w system Android. Smartfony z drugim pod względem popularności iOSem Apple'a trafiły w ręce 26 mln użytkowników (16,9%). Rok wcześniej sprzedaż w tym kwartale szacowano na 108,3 mln z 46,9% udziałem Androida i iOS na poziomie 18,8%.

Sprzedaż smartfonów Apple wzrosła o 27,5% rok do roku, ale nie dotrzymuje tempa wzrostu całego rynku (42,2%).

Zobacz również:

  • Amazon do pracowników: roboty was nie zastąpią
  • Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier

Najwięcej telefonów na Androidzie (46 mln) sprzedał Samsung. Firma dostarczyła więcej urządzeń niż suma dostaw pozostałych siedmiu producentów smartfonów na tym systemie.

Według szacowań IDC, smartfony z BlackBerry OS trafiły do 7,4 mln użytkowników (4,5% rynku), zaś rok wcześniej nabyło je 12,5 mln (11,5%) klientów. Popularność porzucanego powoli przez Nokię Symbiana spadła z 18,3 mln (16,9%) w zeszłym roku na 6,8 mln (4,4%). Decyzja Research In Motion o opóźnieniu premiery nowej wersji systemu, z pewnością nie pomoże firmie odzyskać udziału w rynku, o czym przypomnieli analitycy IDC.

Liczba smartfonów opartych na Windows Phone 7 i Windows Mobile wzrosła do 5,4 mln (3,5%) z 2,5 mln (2,3%) rok wcześniej, głównie dzięki telefonom Lumia Nokii, których sprzedaż niemal podwoiła się z pierwszego kwartału na drugi.

Mimo, że Windows Phone stał się podstawowym systemem dla smartfonów Nokii, wyposażone weń urządzenia są wciąż mniej popularne niż telefony z Symbianem. Spadek popularności tego ostatniego przyspiesza - sprzedaż względem drugiego kwartału ubiegłego roku spadła aż o 62,9% i nawet wschodzące rynki, takie jak Chiny, Europa Środkowa i Wschodnia czy Afryka, przejawiają znikome zainteresowanie smartfonami na tym systemie.

Sprzedaż telefonów opartych na Linuksie (gdzie dominuje Bada OS Samsunga) wzrosła do 3,5 mln z 3,3 mln rok wcześniej, ale udział w rynku tego systemu zmalał z 3 do 2,3%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200