IBM Watson Health ma zrewolucjonizować medycynę

Otwarcie nowego oddziału IBM Watson Health w Cambridge USA zapowiada nową erę w dziedzinie ochrony zdrowia i przemyśle medycznym, mówią przedstawiciele IBM.

IBM otworzył w Cambridge USA nowe, działające w skali globalnej biuro oddziału IBM Watson Health oraz mianował Deborah DiSanzo jego pierwszym dyrektorem generalnym. Deborah DiSanzo piastowała wcześniej stanowisko CEO w Philips Healthcare. Jej bezpośrednim przełożonym jest Michael Rhodin, który zarządza oddziałem IBM Watson Group.

Jednocześnie firma poinformowała o rosnącej liczbie niezależnych firm i instytucji, które współpracują lub zapowiadają współpracę zarówno w zakresie opracowywania nowych aplikacji na platformę Watson, jak też wykorzystania usług oferowanych przy zastosowaniu tego superkomputera i już opracowanego oprogramowania.

Zobacz również:

Oddział Watson Health zatrudni na początek ponad 700 osób. IBM zamierza w najbliższym czasie powołać w nim grupę roboczą Watson Health Experience Center, która zajmie się promocją i propagowaniem aplikacji medycznych wykorzystujących superkomputer. W oddziale powstanie Health Research Lab, profesjonalne laboratorium opracowujące takie aplikacje.

IBM zapowiedziała też wprowadzenie na rynek rozwiązań bazujących na usługach świadczonych przez superkomputer.

Wśród firm i instytucji, które nawiązały współpracę z Intelem, znajdują się: Boston Children’s Hospital, Columbia University, ICON plc (firma prowadząca badania medyczne), Sage Bionetworks i Teva Pharmaceuticals (producent leków). Dołączą one do już współpracujących z Intelem organizacji CVS Health, Medtronic i Yale University.

Columbia University Medical Center (a konkretnie oddział Pathology & Cell Biology and Systems Biology) będzie współpracować z IBM w projekcie testowania możliwości systemu Watson w zakresie analizowania danych DNA i wykorzystywania ich do tworzenia spersonalizowanych programów leczenia pacjentów. Natomiast firmy Sage i Teva zadeklarowały, że usługa Watson Health Cloud będzie podstawową platformą wykorzystywaną do opracowywania przez te firmy nowych leków.

Możliwości systemu Watson w zakresie analizy oraz generacji pytań i odpowiedzi mają zostać wykorzystane przez rozwiązania opracowywane w ramach projektu OPENPediatrics, którego głównym sponsorem jest BHC (Benevolence Health Centers).

IBM Watson Health ma zrewolucjonizować medycynę

Deborah DiSanzo, pierwsza dyrektor generalna IBM Watson Health.

„Watson Health otwiera nową erę w rozwoju opieki zdrowotnej, która będzie wykorzystywać zaawansowane technologie medyczne” powiedział Michael Rhodin. Erę, która będzie w stanie wykorzystać w pełni możliwości superkomputerów takich jak Watson, a w szczególności wspierane przez nie technologie poznawczego przetwarzania danych (cognitive computing). Są to technologie dzięki którym komputer funkcjonuje i zachowuje się podobnie, jak ludzki mózg (np. nabiera z czasem coraz większej wiedzy). I

Jednocześnie IBM zaprezentował nowe usługi wykorzystujące możliwości superkomputera Watson: Health Cloud for Life Sciences Compliance i Care Manager.

Usługa IBM Watson Health Cloud for Life Sciences Compliance została opracowana głównie z myślą o firmach farmaceutycznych wykorzystujących biotechnologie, które muszą dbać o to, aby wykorzystywana infrastruktura i aplikacje spełniały wymagania stawiane przez regulacje GxP (Farmaceutyczne Centrum Dobrych Praktyk) dotyczące zasad dostępu, przechowywania i wymiany informacji wrażliwych.

Rozwiązanie IBM Watson Care Manager zostało stworzone z myślą o ulepszeniu poziomu opieki zdrowotnej indywidualnych pacjentów. Ułatwia lekarzom tworzenie spersonalizowanych programów leczenia przy wykorzystaniu możliwości takich usług i aplikacji, jak Watson Health, Apple ResearchKit i Apple HealthKit.

Niewykluczone, że IBM pójdzie jeszcze dalej i w przyszłości wprowadzi do oferty komercyjne usługi medyczne typu WaaS (Watson-as-a-Service).

Należy zauważyć, że superkomputer Watson był już wcześniej wykorzystywany do obsługi aplikacji medycznych. I tak np. jedna z grup, biorących udział w zorganizowanym w ubiegłym roku konkursie IBM Watson Mobile Developer Challenge, zaprezentowała aplikację GenieMD. Wykorzystuje ona zdolności superkomputera do zdalnego diagnozowania stanu zdrowia ludzi. GenieMD zadaje pacjentowi zestaw pytań, a po otrzymaniu odpowiedzi, Watson analizuje je i stawia diagnozę, co danemu pacjentowi dolega.


TOP 200