Hurtownie danych - szanse i wyzwania

Iteracyjna budowa systemu

Ważnym czynnikiem ryzyka w budowie systemów informatycznych jest złożoność budowanych rozwiązań. Potrafimy dziś w miarę bezpiecznie budować systemy o ograniczonej wielkości. Wielkość takiego projektu dziś wyznacza koncepcja Architected Rapid Application Development (RAAD). Postuluje ona koncentrację zasobów na zadaniach nie przekraczających 120-200 dni roboczych, wykorzystanie nowoczesnych, zapewniających wysoką wydajność narzędzi do projektowania i budowy systemów informatycznych i pragmatyczne połączenie podejścia inżynierskiego, opartego na specyfikacjach i modelach z szybkim prototypowaniem.

Definicja architektury

Realizacja hurtowni danych wykracza z reguły poza możliwości realizacji w ramach jednego cyklu RAD i wymaga podziału projektu na kilka przyrostów, odpowiadających różnym obszarom analizy. Ponadto rozwój hurtowni danych jest przedsięwzięciem, które raz rozpoczęte trwa tak długo, jak długo rozwijają się potrzeby informacyjne organizacji oraz ewoluuje środowisko systemów podstawowych, stanowiących źródła danych dla hurtowni.

System budowany w cyklu przyrostowym wymaga dobrze zdefiniowanej architektury, inaczej niemożliwe jest zachowanie kontroli nad jego rozwojem. Chaotyczna rozbudowa hurtowni danych, brak punktu odniesienia umożliwiającego zaplanowanie kolejnych przyrostów i modyfikacji sprawia, że adaptacja systemu do zmian biznesowych staje się coraz trudniejsza i bardziej kosztowna.

W przypadku hurtowni danych definicja architektury obejmuje dokumentację strategii biznesowych, korporacyjny model danych, dokumentację systemów źródłowych, model systemu zasilania i technologii wykorzystywanej do implementacji i wdrożenia systemu. Model technologii jest szczególnie istotny w przypadku zastosowań korporacyjnych, wymagających integracji rozwiązań różnych dostawców - od środowiska raportowania i analiz interakcyjnych, (OLAP) poprzez bazę danych dla korporacyjnej hurtowni danych, do systemu transformacji i czyszczenia danych źródłowych.

Dobrze zdefiniowana architektura upraszcza proces projektowania i budowy kolejnych przyrostów systemu. Daje też dobre podstawy do omawiania z użytkownikami takiego planu realizacji kolejnych przyrostów, który zapewni szybkie osiągnięcie strategicznych korzyści z budowanego rozwiązania.

Definicja architektury pozwala nie tylko uzyskać lepszą jakość rozwiązania i lepsze jego dostosowanie do biznesu. W dłuższej perspektywie zdefiniowanie architektury zwiększa wydajność procesu budowy hurtowni dzięki temu, że w poszczególnych iteracjach zminimalizowany jest obszar prac koncepcyjnych na korzyść implementacji funkcjonalności rozwiązania.

Ścisła współpraca z użytkownikami

Ścisła współpraca z użytkownikami jest podstawowym zadaniem w każdym projekcie informatycznym, jednak w przypadku budowy hurtowni danych wzrasta zarówno rola, jak i wyzwanie niesione przez ten postulat. "Ścisła współpraca" to w tym przypadku postulat dotyczący użytkownika, którego czas jest wyjątkowo cenny. Użytkownik ten jest dla nas źródłem dwóch rodzajów wymagań.

Po pierwsze, dostarcza nam informacje związane z biznesową architekturą systemu - jakie strategie ma on wspierać, jakie cele biznesowe i jakie miary ekonomiczne powinien pomóc śledzić. Identyfikacja tych wymagań dotyczy również problemu planowania strategicznego, które pośrednio może stać się w pewnym stopniu częścią projektu hurtowni danych.

Po drugie, chodzi o wymagania bezpośrednio związane z użytecznością - tutaj współpraca konieczna jest przede wszystkim w fazie prototypowania.

Brakujące ogniwo

Hurtownie danych mogą stanowić dla wielu organizacji brakujące ogniwo, poprzez które realizowany zostanie zwrot inwestycji w systemy "bazowe", wspomagające bezpośrednio operacyjnie procesy biznesowe. Idea systemów informowania kierownictwa przez długi czas miała nie najlepsze rozwiązania w ramach systemów zintegrowanych. Hurtownie danych, ze swoją architekturą dostarczania informacji, są być może pierwszą naprawdę "trafioną" koncepcją w tym obszarze. Łączą wydajne dostarczanie informacji, bez obciążania systemów produkcyjnych, pracochłonnym przetwarzaniem analitycznym i kompromisami projektowymi. Stanowią również elastyczne źródło informacji, na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się rzeczywistości biznesowej.

Analizy rentowności potwierdzają zasadność takiego optymizmu, aczkolwiek należy pamiętać, że również i w tym obszarze informatyki sukces nie przychodzi sam. Wymaga poważnego potraktowania wszystkich aspektów ryzyka związanych z budową systemu wspomagania decyzji.


TOP 200