Huawei ogłasza plany wdrażania 6G w 2030 r.

Zasięg 5G, może poza Chinami, jest ciągle relatywnie mały na całym świecie. To jednak nie powstrzymuje firmy Huawei przed spojrzeniem w przyszłość. Chińska firma technologiczna ogłosiła, że wprowadzi na rynek pierwsze urządzenia z 6G i sieci tego typu w 2030 r.

6G w 2030 r.? Tak twierdzi Huawei / Fot. Unsplash.com

6G w 2030 r.? Tak twierdzi Huawei / Fot. Unsplash.com

To dość nietypowe, że Huawei koncentruje się już na 6G, ale z drugiej strony tyle czasu mniej więcej wystarczy, aby uruchomić 6G. Pierwszy smartfon 4G LTE, Samsung Galaxy Indulge, został wprowadzony na rynek w lutym 2011 r. Z kolei pierwszy telefon z 5G, Galaxy S20, trafił do sprzedaży 9 lat później - w marcu 2020 r.

Chociaż przeszłość nie zawsze jest doskonałym "narzędziem" do przewidywania przyszłości, możemy przynajmniej przyznać, że ambicje Huawei nie są przesadzone.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Komputery z Windows i ARM mogą mieć dużą przewagę nad Mac
  • 5G spowalnia, ale nie w Polsce

Zobacz: Hangouts

6G, czyli... nie wiadomo

W przypadku 6G sytuacja jest jednak o tyle interesująca, że obecnie nikt jeszcze nie wie, co sieć nowej generacji miałaby nam zapewnić. Ciągle nie doczekaliśmy się jeszcze tego, co miała oferować 5G. Trudno sobie więc wyobrazić, jakie efekty miałaby oferować 6G i jakie zastosowania, modele biznesowe, czy wręcz zupełnie nowe produkty i usługi powstaną dzięki niej.

Sprawdź: Home office

Huawei zdaje sobie z tego sprawę, dlatego firma już zapowiedziała, że w niedalekiej przyszłości udostępni odpowiedni dokument. W nim zamieści z kolei wszelkie szczegóły o tym, czym konkretnie będzie 6G, co powinno zainteresować zarówno klientów końcowych, jak i całą branżę komunikacyjną.

Niektórzy eksperci rynkowi przewidują, że prędkość transferu danych wzrośnie o ok. 50 razy, do 1000 GB na sekundę. To z pewnością zrodziłoby nowe możliwości biznesowe dla tysięcy firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200