Huawei – mamy w ofercie najpotężniejszy na świecie procesor AI

Wojna, jaką administracja Trumpa wypowiedziała firmie Huawei trwa na dobre, co nie przeszkadza chińskiemu gigantowi IT pracować nad wskroś nowatorskimi rozwiązaniami. I tak Huawei zaprezentował ostatnio układ scalony wspierający technologię AI (sztuczna inteligencja) twierdząc, iż jest to najpotężniejszy produkt tego typu, jaki kiedykolwiek zaprojektowano.

Chodzi o układ scalony noszący nazwę Ascend 910. Huawei twierdzi iż pierwsze testy wykazały, że pracuje on wydajniej niż oczekiwali tego jego twórcy. Jego wydajność szacuje się na 256 teraflopsów. Pobiera też mniej mocy niż to pierwotnie zakładani, bo nie 350, ale niewiele ponad 300 watów.

Jeśli pierwsze doniesienia o olbrzymiej wydajności układu (a mówią one , że ma większą moc obliczeniową niż jakikolwiek inny dostępny obecnie procesor AI na świecie) okażą się prawdą, to Huwaei pozostawi w pobitym polu takie potęgi, jak Qualcomm, Intel, Nvidia oraz Microsoft.

Zobacz również:

Qualcomm zainteresował się tego rodzaju układami scalonymi dość późno, bo dopiero na początku tego roku. Firma ogłosiła niedawno, że pracuje na układem scalonym AI noszącym nazwę Cloud A1 100, który ma przetwarzać dane 50 razy szybciej od jej najpotężniejszego mobilnego procesora. To niezły wynik, ale nie na tyle dobry, aby mógł rywalizować z układem Ascend 910.

Trudno na razie powiedzieć, kiedy Intel i Nvidia wprowadzą do swoich ofert podobne procesory i czy będą one w stanie stawić czoła układowi Ascend 910. Ciekawe było by też porównanie tego procesora z zaprezentowanym niedawno przez amerykański start-up Cerebras Systems układem Wafer Scale Engine, o którym pisaliśmy tutaj.

Ta kalifornijska firma twierdzi, że zbudowała największy na świecie układ scalony, który zawiera 1,2 bln tranzystorów i jest 56 razy większy (chodzi o powierzchnię) od największego produkowanego obecnie procesora graficznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200