Największy na świecie układ scalony zawiera ponad 1000 mld tranzystorów

Kalifornijska firma Cerebras Systems (start up) twierdzi, że zbudowała największy na świecie układ scalony. I ma chyba rację, gdyż zawiera on 1,2 bln tranzystorów. Nosi nazwę Wafer Scale Engine (WSC) i został zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu aplikacji wspierających sztuczną inteligencję oraz głębokie, maszynowe uczenie.

Jest to rzeczywiście układ gigant biorąc pod uwagę fakt, że wprowadzone ostatnio na rynek rozwiązania tego typu (przez takie np. firmy, jak AMD czy Nvidia) zawierają od 20 do 30 mld tranzystorów, czyli kilkadziesiąt razy mniej niż Wafer Scale Engine. Np. najnowszy procesor firmy AMD (Epyc) zawiera 32 miliardy tranzystorów.

Cerebras Systems twierdzi, że zaprojektował układ Wafer Scale Engine wiedząc o tym, że dostępne obecnie procesory dysponują niejednokrotnie zbyt małą mocą obliczeniową, aby mogły z powodzeniem obsługiwać aplikacje wykorzystujące najnowsze technologie IT.

Zobacz również:

  • Co ma wspólnego Apple z grą Tetris?
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Chodzi tu głównie o sztuczną inteligencję, która jest wyjątkowo wymagająca jeśli chodzi o moc obliczeniową obsługujących je procesorów. Dlatego testowanie aplikacji wspierających tę technologię jest bardzo drogie i trwa niejednokrotnie całymi miesiącami.

Układ Wafer Scale Engine ma rozwiązać ten problem i pomóc w spełnieniu ogromnych wymagań obliczeniowych związanych z głębokim uczeniem. Został bowiem opracowany specjalnie w celu wykonywania tak olbrzymiej ilości obliczeń, z jaką obecnie nie może sobie poradzić nawet największy procesor.

Wafer Scale Engine jest ponad 56 razy większy od największego produkowanego obecnie procesora graficznego (chodzi o powierzchnię) i zawiera 3 tysiące razy więcej własnej pamięci (dokładnie 18 GB) co powoduje, że jest w stanie komunikować się z nią kilka tysięcy razy szybciej (9 PB/s) niż standardowy procesor, a jego rdzenie są wtedy zawsze zajęte obliczeniami. To właśnie głównie z tego powodu bierze się jego olbrzymia moc obliczeniowa.

Na ponad 46 tysiącach milimetrów kwadratowych krzemu (taką powierzchnię zajmuje tablet) znajduje się 400 tysięcy rdzeni zoptymalizowanych pod kątem technologii AI, a specjalna architektura zagnieżdżonej na jego pokładzie pamięci sprawia, że każdy z nich działa z maksymalną wydajnością.

Producent nie podał jak dotąd, kiedy układ (który jest obecnie intensywnie testowany) pojawi się oficjalnie w jego ofercie. Ma to jednak nastąpić jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200