HPE Data Services Cloud Console – jak uniknąć skomplikowanych problemów w zarządzaniu infrastrukturą IT

Computerworld W ubiegłym miesiącu HPE ogłosiło ujednolicone zarządzanie danymi przez HPE Data Services Cloud Console (DSCC). To stworzony dla chmury publicznej panel zarządzający, zapewniający ujednolicone zarządzanie danymi poprzez zestaw usług w chmurze. Usługa jest skierowana do klientów, którzy są zainteresowani zarówno zakupem infrastruktury IT na własność, jak i pozyskiwaniem jej w formie usługowej.

DSCC automatyzuje usługi zarządzania danymi i aranżuje przepływy pracy w infrastrukturze dla uzyskania operacyjnej zwinności znanej z chmury publicznej, jak też uproszczonego zarządzania danymi bez względu na fizyczną lokalizację macierzy dyskowej. Jego głównym celem jest poprawienie zarządzania, eksploatacji oraz planowe zarządzanie zasobami, nawet dla bardzo złożonych środowisk poprzez ujednolicone podejście do zarządzania danymi.

Dlaczego to stworzyliśmy?

Większość organizacji szuka sposobów na skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek (wyższa zwinność), jednocześnie obniżając i utrzymując koszty pod kontrolą.

Innymi słowy, ludzie pragną “magicznej różdżki” – czy też przycisku, który pozwala nie tylko na łatwy zakup, ale potem również na łatwe i bezproblemowe użytkowanie zakupionego systemu.

Obecnie mamy do czynienia z eksplozją ilości danych, a technologie takie jak IoT przyczyniają się do niespotykanego przyrostu różnego rodzaju urządzeń podłączonych do sieci, ale też do znacznie lepszych sposobów udostępniania i planowego zarządzania zasobami, w razie potrzeby w nawet bardzo rozproszonych i złożonych środowiskach. I nie dotyczy to tylko wielkich przedsiębiorstw z milionami urządzeń. Transformacja cyfrowa dotyczy każdego, w tym małych firm i instytucji publicznych.

W rzeczywistości nawet wraz z pojawieniem się łatwiejszych w użytkowaniu technologii, wiele przedsiębiorstw nie wykorzystuje znacznej części z nowoczesnych usług obróbki danych, gdyż albo nie dysponuje wystarczająco dużą ekspertyzą lub zwyczajnie brakuje im na to czasu.

Wciąż widać, że wiele firm nie wdraża lepszych sposobów do zabezpieczania danych, jak np. posiadanie centrum zapasowego lub ma trudności z migracją do chmury. Czy też nie radzi sobie z właściwą eksploatacją swoich systemów lub nie jest w stanie utrzymać działania niektórych aplikacji w najbardziej optymalnym stanie.

Czy możliwe jest dostarczenie organizacjom systemu, który pomógłby w łatwiejszym, bezpieczniejszym korzystaniu z nowoczesnych usług obróbki danych, automatyzacji oraz planowanie zarządzanie zasobami? A w dodatku pozwalałby zarządzać nie tylko pamięcią masową, ale również serwerami i przełącznikami sieciowymi, a w przyszłości jeszcze czymś więcej?

HPE Data Services Cloud Console – jak uniknąć skomplikowanych problemów w zarządzaniu infrastrukturą IT

Jak HPE stworzyło DSCC?

HPE nie zaczynało od zera. Nowy system jest oparty na istniejącej „HPE Aruba Cloud Platform” , która to w ostatnich latach dowiodła, że jest stabilną i łatwą do rozbudowy bazą do zarządzania ogromną liczbą urządzeń. Producent musiał rozszerzyć tę platformę, aby była w stanie obsłużyć znacznie więcej niż tylko urządzenia sieciowe. Pamięć masowa była następnym logicznym krokiem.

Jakie korzyści daje DSCC?

Poza bardziej przyziemnymi, ale niezbędnymi rzeczami, takimi jak udostępnianie zasobów, HPE DSCC jest podstawą do ujednoliconego zarządzania danymi (“Unified DataOps”) zapewniającą obsługę znacznie bardziej skomplikowanych i ciekawych zadań, jak planowe zarządzanie danymi, ochrona danych, udostępnianie zasobów przez intencje administracyjne, bezpieczeństwo, audyty, całościowa inteligencja i analityka.

W odniesieniu do „inteligencji i analityki” , HPE już jest na czele stawki dzięki systemowi HPE InfoSight (a wciąż wiele nowatorskich funkcjonalność jest tu oczekiwanych).

Producent nie ustaje w wysiłkach, aby wykorzystywać sztuczną inteligencję w nowych i nieszablonowych rozwiązaniach, z korzyścią dla klientów HPE.

Na przykład, jeśli jakaś firma posiadająca wiele systemów pamięci masowej w różnych lokalizacjach chce wdrożyć bazę SQL, jak też ją zabezpieczyć zarówno lokalnie jak i w lokalizacji zdalnej, nowe rozwiązanie HPE ułatwi całą operację. System sam może zdecydować, gdzie jest najlepsze miejsce dla wdrożenia aplikacji, upewniając się, że zastosowane zostaną najlepsze praktyki, gwarantowane poziomy usług (SLAs) są utrzymane, jak też zapewni centrum zapasowe. Poza wymienionymi usprawnieniami, jest wiele innych korzyści związanych z wykorzystaniem takiego podejścia do zarządzania infrastrukturą IT, jak np.:

  • Spójne doświadczenie użytkownika dla różnych produktów. Ograniczy to liczbę wymaganych szkoleń oraz zmniejszy ryzyko popełnienia błędów.
  • Zawsze najnowsza wersja systemu
  • Bardziej regularnie pojawiające się nowe funkcjonalności kompatybilne z różnymi rodzinami produktów (nawet firm trzecich)
  • Brak potrzeby aktualizacji urządzeń użytkownika końcowego w celu aktualizacji interfejsu użytkownika– ogranicza to ryzyko związane z aktualizacją sprzętu
  • Łatwiejsze dodawanie i korzystanie z nowych funkcjonalności (nawet tych kluczowych) bez żadnego wysiłku ze strony klienta
  • Ogólnie znacznie łatwiejsze użytkowanie – mniejszy nakład pracy związany z obsługą sprzętu IT
  • Bardzo sprawne raportowanie, monitoring oraz audyty nawet w najbardziej rozbudowanych środowiskach

Droga do ujednoliconego zarządzania danymi oraz „wszystkiego jako usługa”

Połączenie HPE InfoSight, HPE DSCC oraz nowo ogłoszonych macierzy HPE Alletra 6000 i 9000 wyznacza początek nowego rozdziału w realizacji odważnej wizji HPE.

Prezes HPE, Antonio Neri, już w 2019 r. ogłosił, że do 2022 HPE umożliwi oferowania całego swojego portfolio produktowego jako usługę.

Te usługi, wraz z GreenLake Central, pomagają wprowadzić tę wizję w życie i jeszcze bardziej wyróżnić się na bardzo konkurencyjnym rynku

Artykuł napisany na podstawie recoverymonkey.org: HPE Data Services Cloud Console – Solving Complex Operational Problems

HPE bezpowrotnie zmienia chmurę, dane i pamięci masowe – poznaj HPE Alletra!