HPE Alletra – ewolucja technologii HPE Nimble Storage

Computerworld Na rynku pojawiło się właśnie nowe wcielenie technologii HPE Nimble Storage. Zamiast stopniowego udoskonalania, które zwykle ma miejsce, HPE zdecydowało się na znaczne zmiany w architekturze systemu. HPE Alletra 6000 stanowi poważną ewolucję architektury HPE Nimble Storage. Zachowała ona wszystkie dobre cechy, które pozwoliły macierzom Nimble stać się ulubieńcem wielu klientów. Jednocześnie w odświeżonym „opakowaniu” dostarcza znacznie wyższe wydajności niż poprzednie pokolenie.

Wszystkie dobrodziejstwa znane z macierzy HPE Nimble są dalej obecne w najnowszych systemach (bezpośredni dostęp do najwyższej jakości poziomu 3 wsparcia, InfoSight z rekomendacjami sztucznej inteligencji, 100% wydajności nawet z działającym jednym kontrolerem, pamięć podręczna SCM, RAID Triple+ (potrójnej parzystości), wielostopniowe kaskadowe sumy kontrolne itp.). Co różni oba systemy? Przede wszystkim znaczne zwiększenie wydajności macierzy Alletra w warunkach rzeczywistych obciążeń aplikacji oraz krótsza obudowa. Najbardziej interesującą częścią nie jest oczywiście “pudełko”, nieważne jak ładne by nie było. Jest nią: prostota użytkowania, ciekawe usługi obróbki danych, automatyzacja i sprawne zarządzanie zasobami, które dalej będą dostępne z poziomu „HPE Data Services Cloud Console”. Nowa linia produktowa o nazwie Alletra 6000 jest w pełni kompatybilna z macierzami HPE Nimble oraz zarządzana zarówno z własnego GUI/CLI/API jak ze wspomnianej konsoli.

Sprzęt

Pierwszą wielką zmianą była decyzja o wykorzystaniu w nowej platformie procesorów AMD i PCIe Gen4.

Pozwoliło to na zwiększenie liczby ścieżek PCI oraz przepustowości całego systemu, jak też na umieszczenie znacznie więcej gniazd na karty sieciowe. Tych nigdy za wiele. Dodatkowo kontrolery mają więcej rdzeni CPU. Nowy system jest też wyraźnie krótszy, obecnie jego głębokość to 800mm i bez problemu wejdzie do każdej standardowej szafy serwerowej.

Zmiany, jakie producent dokonał w macierzy pozwalają na szybszy sposób kopiowania danych między kontrolerami (a co za tym idzie szybszych czasów zapisu, jako że zapis nie może być potwierdzony do hosta zanim dane przychodzące na pamięć NVDIMM aktywnego kontrolera nie zostaną skopiowane do tejże pamięci na kontrolerze oczekującym).

Dodatek, który z pewnością ucieszy specjalistów ds. bezpieczeństwa to pojawienie się modułów TPM (Trusted Platform Modules) – w sumie czterech: dwa w obudowie i po jednym w każdym kontrolerze.

HPE Alletra – ewolucja technologii HPE Nimble Storage

Oprogramowanie

Z punktu widzenia oprogramowania musiała być przepisana spora część kodu w celu maksymalnego wykorzystania nowego sprzętu. Nastąpiły spore zmiany w algorytmie szeregowania, kolejkowania oraz zarządzania pamięcią, optymalizacji długości ścieżek.

Z punktu widzenia systemu operacyjnego zostały wprowadzone ulepszenia wspierające nowy sprzęt:

  • Szyfrowanie dla układów “Peer Persistence” (replikacja synchroniczna z automatycznym przełączeniem)
  • Integracja LDAP
  • Pełna automatyzacja konfiguracji sieci i automatyczne sprawdzanie konfiguracji dla klastra dHCI oraz wybranych przełączników
  • Nowoczesne API ze wsparciem Kubernetes
  • Aktualizacja macierzy do wyższego modelu bez wstrzymywania pracy systemu z generacji X10 (np. AF/CS xx000) do Gen5 (np. AF/HF xx00)

Wyższa wydajność

Tu jest naprawdę dobrze. By uniknąć podawania tzw. wydajnościowych wyników marketingowych, warto pokazać coś innego - testy certyfikacyjne wykonywane dla SAP HANA.

SAP ma bardzo rygorystyczne testy wydajnościowe, które doprowadzają każdą testowaną macierz do ich granic możliwości, przez co niemal niemożliwe jest „oszukanie” w tychże testach. Różnorakie wielkości bloków, transakcje losowe i sekwencyjne, nadpisania, usuwania, różne fazy itp. Dodatkowo w testach nie są dostarczane “proste” dane jak same zera czy jedynki, które mogę być doskonale zredukowane i przez to pozwolić na osiągnięcie doskonałych wyników. Takie podejście naprawdę poważnie obciąża systemy.

W zależności od wyników SAP certyfikuje liczbę węzłów HANA, które mogą być bezpiecznie wspierane na macierzy. Testy są powiązane z rzeczywistym środowiskiem aplikacyjnym większości firm i wyniki odpowiadają temu, jak wysokie obciążenia mogą wytrzymać aplikacje. Jak poradziła sobie HPE Alletra 6000? O tym za chwilę, ale co ważne – macierz osiągnęła te wyniki przy parametrach, które na innych systemach dałyby znacznie niższe rezultaty. Na przykład:

  • Cała wydajność macierzy HPE Alletra 6000 została osiągnięta przy zachowaniu 100% rezerwy wydajnościowej, co poważnie zmniejsza ryzyko biznesowe związane z nieprzewidywalnymi sytuacjami. Oznacza to nic innego jak to, że jeden z kontrolerów może być niedostępny (niekoniecznie ulegając awarii, ale np. z powodu prac serwisowych związanych z aktualizacją oprogramowania) a wydajność pozostanie na niezmienionym poziomie. Większość dwukontrolerowych systemów wykazuje wydajność bez żadnej rezerwy, co w sytuacji niedostępności jednego z kontrolerów redukuje osiągi systemu praktycznie o połowę…
  • Za ochronę danych odpowiada RAID Triple+ (potrójnej parzystości) i wielostopniowe kaskadowe sumy kontrolne. To znowuż obniża ryzyko i zapewnia ekstremalnie wysoki poziom spójności danych, setki tysięcy razy wyższy niż w innych systemach.
  • Najwyższej jakości RAID Triple + to nie tylko ochrona przed jednoczesną utratą 3 dysków. Wisienką na torcie jest ten dodatkowy „plus”. Pozwala to na uniknięcie jakichkolwiek problemów ze spójnością danych nawet w sytuacji, gdy każdy pojedynczy dysk doświadcza błędnych odczytów z sektora jednocześnie i nastąpiła utrata 3 dysków! Jest poziom odporności na skorelowane w czasie błędy niespotykany w żadnym innym systemie na świecie.
  • Cała ta nadzwyczajna niezawodność, nadmiarowość i gęstość upakowania wydajności jest możliwa w 4U.

Teraz najważniejsze - wyniki dla wybranych systemów (stan na 4.maja 2021):

HPE Alletra – ewolucja technologii HPE Nimble Storage

Wyniki dla poszczególnych systemów można zobaczyć tu: Alletra 9000, Alletra 6000, Pure, PowerMax, NetApp, PowerStore.

Alletra 6090 umożliwia również klastrowanie czterech macierzy (tryb „scale-out”), co pozwala na wsparcie aż 216 węzłów HANA, ale celem powyższego było wyraźnie pokazać prędkości pojedynczej macierzy dla łatwego porównania z innymi systemami.

Jak widać, różnica jest ogromna. Dla przykładu DellEMC PowerStore 9000T jest w stanie obsłużyć tylko 16 węzłów i to z w pełni obciążonymi oboma kontrolerami (żadnych rezerw na wypadek awarii) i RAID5.

Wyciągając jeden kontroler, w przeliczeniu na kontroler w PowerStore 9000T otrzymamy obsługę 8 węzłów, podczas gdy w HPE Alletra 6090 będą to wciąż 54 węzły – co więcej Alletra 6090 wykorzystuje znacznie bardziej niezawodny RAID Triple+.

To w przeliczeniu na kontroler prawie 7-krotna różnica w szybkości na korzyść macierzy HPE Alletra 6090. Nikt nie wie jakiej prędkości oczekiwać od PowerStore 9000T z włączonymi RAID Triple+ oraz wielostopniowymi kaskadowymi sumami kontrolnymi, gdyż ten system tych nie wspiera.

Znacznie bezpieczniej jest zainwestować w coś, co w niesprzyjających warunkach jest zarówno szybsze jak i nieporównywalnie bardziej niezawodne.

Artykuł napisany na podstawie recoverymonkey.org: HPE Alletra 6000 – Nimble EvolvedHPE ALLETRA


Twoje dane nigdy nie miały większej wartości. Dzisiaj mają potencjał umożliwiający transformację biznesu — przyspieszają innowacje, poprawiają jakość obsługi klienta i zwiększają efektywność operacyjną. Pobierz materiał ekspercki i dowiedz się jak możesz wykorzystać HPE Alletra w swojej organizacji


Pobierz materiał!